İki farklı kurutma yöntemi ve bazı kimyasal uygulamalarla elde edilen un kurdu Tenebrio molitor L. larvasının in situ rumen protein parçalanabilirliği ile in vitro bağırsak sindirilebilirliğinin belirlenmesi
Determination of in vitro intestinal digestibility and in situ rumen protein degradability of mealworm (Tenebrio monitor L.)larva obrained by two different drying methods and some chemical applications
- Tez No: 799727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA BÜYÜKKILIÇ BEYZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
un kurdu (Tenebrio molitor) larvasının, iki farklı yöntemle kurutulması ve bazı kimyasal işlem uygulamaları ile rumende protein parçalanabilirliği ve bağırsakta sindirilebilirliği üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, un kurdu larvalarına fırınlama ve dondurarak kurutma (liyofilize) yöntemleri uygulanmıştır. Ayrıca her iki yöntemle kurutulan un kurdu larvaları tannik asit ve formaldehit ile muamele edilerek, rumende protein parçalanabilirliği ve bağırsakta sindirilebilirliğine etkisi tespit edilmiştir. Tannik asit 3 dozda (%3, 6, 9) ve formaldehit ise, ham protein miktarının %0.8'ine denk gelecek şekilde muamele edilmiştir. Rumende protein parçalanabilirliğinin belirlenmesinde, in situ naylon torba tekniği; bağırsak sindirilebilirliğinin belirlenmesinde in vitro yöntem kullanılmıştır. Ayrıca örnekler in vitro gaz üretimi tekniği, organik madde sindirilebilirliği ve metan üretimi belirlenmiştir. Sonuç olarak, dondurarak kurutma yönteminin protein oranı ve esansiyel aminoasitlerin miktarının artırılmasında etkili olduğu belirlenmiştir. Un kurdu larvalarının rumende protein parçalanabilirliği kimyasal uygulamalarla azaldığı ve en etkili yöntemin formaldehit muamelesi olduğu, ayrıca fırınlama ile azaldığı belirlenmiştir. Bağırsakta protein sindirilebilirliği ise fırınlanarak kurutulan örneklerde ve kimyasal muamelelerle artmıştır. En etkili yöntemin formaldehit uygulaması olduğu belirlenmiştir. Protein kalitesinin artırılmasında dondurarak kurutma önerilmekle birlikte by-pass protein oranının ve bağırsak sindirilebilirliğinin artırılmasında fırınlayarak kurutma, formaldehit uygulaması veya %9 Tannik asit uygulamalarının etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of drying with two different methods and some chemical treatment applications of mealworm (Tenebrio molitor) larvae on protein degradability in the rumen and digestibility in the intestine. For this purpose, oven and freeze drying (lyophilized) methods were applied to mealworm larvae. In addition, mealworm larvae dried by both methods were treated with tannic acid and formaldehyde, and its effect on protein degradability in the rumen and digestibility in the intestine was determined. Tannic acid was treated in 3 doses (3, 6, 9%) and formaldehyde was treated at 0.8% of the crude protein content. In the determination of protein degradability in the rumen, in situ nylon bag technique; In vitro method was used to determine intestinal digestibility. In addition, in vitro gas production technique, organic matter digestibility, and methane production were determined. As a result, it was determined that the freeze-drying method was effective in increasing the protein content and the amount of essential amino acids. It was determined that the protein degradability of mealworm larvae in the rumen decreased with chemical applications and the most effective method was formaldehyde treatment, and it also decreased with oven drying. Intestinal protein digestibility was increased in oven-dried samples and chemical treatments. It was determined that the most effective method was formaldehyde application. Although freeze drying is recommended to increase protein quality, it has been determined that drying by oven, formaldehyde application or 9% Tannic acid applications are effective in increasing by-pass protein ratio and intestinal digestibility.