Yaşamı belirleyen parametreler ile yapılan tahminlerin gerçek yaşam periyoduna uyumlarının incelenmesi
Examination of the consistency of survival probabilities estimated according to the risk factors with the real life period
  1. Tez No: 79974
  2. Yazar: EVREN TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, transplantasyon yapılan hastalarda sağkalım analizi teknikleri kullanılarak yaşamı belirleyen parametreler tesbit edilmiş ve bunların gerçek yaşam periyoduna uyumları incelenmiştir. Hasta özelliklerine göre gerçek yaşam periyodunda elde edilen sağkalım olasılıkları, risk faktörlerine göre kestirilen sağkalım olasılıklarıyla karşılaştırılmış, bu değerlerin biribirleriyle tutarlı oldukları görülmüştür. Ayrıca Cox Regresyon analizinde elde edilen sonuçlar kullanılarak böbrek nakline en uygun ve önceliği olan hastaların seçimi konusuna istatistiksel olarak öneriler getirilmiştir. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Transplantasyon Merkezinde 1982-1998 yılları arasında böbrek nakli yapılmış olan 301 hastanın kayıtları alınmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS 8.0 ve Systat 7.0 yazılımları kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Transplantasyon, Sağkalım Analizi, Cox Regresyon Analizi IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study parameters which are effecting survival are estimated in transplantation patients by using survival analysis techniques and the consistency of the results with the real life period is examined. Survival probabilities of patients according to their characteristics are compared with survival probabilities estimated according to risk factors. Both results are found out to be similar. Also by using the results of Cox Regression Analysis, statistical suggestions are given for the selection of the most convenient patient, supposed to have priority in kidney transplant. In this study records belonging to 301 patients who were transplanted kidney between 1982-1998 in Akdeniz University Transplantation Center are examined. SPSS 8.0 and Systat 7.0 software are used for statistical analysis. Keywords : Transplantation, Survival Analysis, Cox Regression Analysis V