Demiryolları katener sistemlerinin kontrolü ve arıza tespiti için görüntü işleme temelli robot tasarımı
Image processing based robot design for control and troubledetection of railways cathener systems
- Tez No: 799782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, katener sistemlerinin kontrolü için robot tasarımı yapılmıştır. Mevcut durumda katener sistemlerinin bakımı tren trafiği kesilerek daha çok gece bakımları şeklinde yapılmaktadır. Bu durum hem kısa zaman aralıklarında çalışma hem de anlık müdahale yönünden dezavantajdır. Tasarlanan robot sayesinde sürekli kontrol işlemleri yapılabilecektir. Robot kullanılacak alana yönelik küçük değişiklerle hattın karakteristiğine uygun hale getirilerek kullanımı kolay, düşük maliyetli ve geliştirilebilir şekilde dizayn edilmiştir. Robot dış ortamda çalışacağından tasarım aşamasında rüzgâr ve sıcaklık faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Geliştirilmesi durumunda görüntü almanın yanı sıra hat temizleme, hatta takılı kalan yabancı cisimlerim uzaklaştırılmasında da kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this research, robot design was made for the control of catenary systems. In the current situation, the maintenance of catenary systems is done mostly in the form of night maintenance by cutting off the train traffic. This is a disadvantage in terms of both working in short time intervals and instant intervention. Thanks to the designed robot, continuous control operations will be possible. The robot has been designed in a way that is easy to use, low cost and can be developed by adapting it to the characteristics of the line with small changes for the area to be used. Since it will work outdoors, attention should be paid to its wind and temperature resistance. If it is developed, it can be used for line cleaning and even for removing foreign objects stuck on the line, well as taking images.