Akıllı kent uygulamalarının kamu hizmet sunumuna etkisi ve vatandaş memnuniyeti
The effect of smart city applications on public service delivery and citizen satisfaction
  1. Tez No: 799783
  2. Yazar: ZEKERİYA BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÖRSELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde kentlerde nüfus yoğunluğunun artması birtakım sorunları ortaya çıkarmaktadır. Küresel büyüme ve kentsel nüfusun hızla artışıyla ortaya çıkan bu sorunları çözebilmek için geleneksel kamu politikalarının yerine, vatandaşların yaşam kalitesini ve kamusal hizmetlerden memnuniyetlerini arttırabilmek adına bilgi iletişim teknolojileri yaşamın her alanına entegre edilmektedir. Daha kaliteli, hızlı ve gün geçtikçe çeşitlenen kamu hizmeti beklentisi devletleri, kamu yönetimlerini ve yerel yönetimleri kentleri daha iyi analiz etmeye, sorunları önceden tahmin etmeye, sınırlı kaynakları ileri teknoloji desteğiyle verimli kullanmaya zorlamaktadır. Bu durum, akıllı kent projelerinin doğuşunu ve yayılımını tetiklemiştir. Nitekim“ulaşım, enerji, su, sağlık, çevre ve güvenlik”gibi birçok kentsel sorunun çözümünde teknoloji bir araç olarak kullanılarak, akıllı kent projeleri hayata geçirilmektedir. Ancak akıllı kent uygulamalarının başarıya ulaşabilmesi ve kentlerin akıllı bir yapı kazanabilmesi, akıllı kent teknolojilerinin kent sakinleri tarafından benimsenmesi ile yakından ilişkilidir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de akıllı kent uygulamalarının kamu hizmet sunumuna etkisi ve vatandaşların bu hizmetlerden memnuniyetlerinin incelenmesidir. Bu bağlamda, Konya akıllı kent projelerinden vatandaşların memnuniyetlerini belirleyebilmek için anket çalışması gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çalışmada vatandaşların akıllı kent projelerini doğru bir şekilde kullanabilmeleri için belirli bir düzeyde yetkinliğe ve yeni teknolojiler hakkında temel bilgilere sahip olmaları, bu uygulamalara güven duymaları ve sürekli kullanmaları için memnun olmaları gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle farklı sosyo-demografik özelliklere sahip kullanıcılara yönelik akıllı projelerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte akıllı kent uygulamalarının vatandaşlara iyi tanıtılması oldukça önemlidir. Ayrıca, vatandaşların talep ettiği akıllı projelerin hayata geçirilmesi, bu projelerin oluşturulma sürecinde vatandaşların karar mekanizmalarına katılımlarının ve yaygın kullanımının sağlanması hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in population density in cities creates some problems. In order to solve these problems that arise with the global growth and rapid increase in the urban population, instead of traditional public policies, information and communication technologies are integrated into all areas of life in order to increase the quality of life of citizens and their satisfaction with public services. The expectation of better quality, faster and more diversified public service forces states, public administrations and local administrations to analyze cities better, anticipate problems, and use limited resources efficiently with the support of advanced technology. This has triggered the birth and spread of smart city projects. As a matter of fact, smart city projects are implemented by using technology as a tool in solving many urban problems such as“transportation, energy, water, health, environment and security”. However, the success of smart city applications and the ability of cities to gain a smart structure are closely related to the adoption of smart city technologies by city residents. The aim of the study is to examine the effect of smart city applications on public service provision in Turkey and the satisfaction of citizens with these services. In this context, a survey was conducted and the data obtained were analyzed in order to determine the satisfaction of citizens from Konya smart city projects. In the study, it has been concluded that citizens need to have a certain level of competence and basic knowledge about new technologies in order to use smart city projects correctly, to have confidence in these applications and to be satisfied with their continuous use. For this reason, it is necessary to develop smart projects for users with different socio -demographic characteristics. However, it is very important to introduce smart city applications to citizens well. In addition, it is vital to realize the smart projects demanded by the citizens, and to ensure the participation and widespread use of the citizens in the decision-making processes during the creation of these projects.