Increase the lifetime of WSN by leach protocol using fuzzy approach as an execution approach
Leach protokolü ile WSN'nin ömrünü uzatma bulanik yaklaşimi yürütme yaklaşimi olarak kullanma
  1. Tez No: 799829
  2. Yazar: ALI ALSAGHEER ALI MIFTAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
“Kablosuz sensör ağı”terimi, ağ düğümlerinin sensörlerin işlevlerini yerine getirmek üzere kablosuz olarak yapılandırılması sonucunda üretilen ve böylece düğümlerin gerçek dünyadan veri toplamasını sağlayan ağı ifade eder. Mimarilerinin kablosuz doğası nedeniyle, düğüm sensörleri pille çalışan gibi sınırlı enerji kaynaklarına sahiptir. Düğümün pille çalışan sensörü ölü kalırsa, düğüm düzgün çalışamaz. Önceden belirlenmiş sayıda düğümün kaybolması durumunda ağ çalışamaz hale gelecektir. LEACH Protokolü, WSN'de uygulama için özel olarak geliştirilmiş birçok farklı enerji-yetenekli protokol türünün yalnızca bir örneğidir. LEACH protokolü, mevcut sensör düğümlerini gruplar halinde organize ettiğinden ve daha sonra bu grupların her biri ile bağımsız olarak iletişim kurduğundan, tek bir küme tabanlı protokolü gösterir. Bu nedenle, bir enerjinin biçimi, içinde bulunduğu kümenin konfigürasyonuna bağlı olarak ya büzülebilir ya da genişleyebilir. Önceki bir LEACH protokolü tarafından oluşturulan WSN'nin ömrü ile karşılaştırıldığında, küme seçimi için bulanık stratejiler kullanan LEACH protokolünün diğer üç yinelemesinin ağ ömürleri analiz edilir.
Özet (Çeviri)
The term“wireless sensor network”refers to the network that is produced as a result of network nodes being wirelessly configured to perform the functions of sensors, hence enabling the nodes to gather data from the real world. Because of the wireless nature of their architecture, sensor of nodes have restricted energy sources such as battery-operated at their disposal. If the sensor of node's battery-operated remains dead, then the node cannot function properly. In the event that a predetermined number of nodes are lost, the network will become inoperable. The LEACH Protocol is only one example of the many different types of energy-capable protocols that were developed specifically for application in WSN. LEACH protocol illustrates of a single clusterbased protocol since it organizes an available sensor nodes into groups and then communicates independently with each of those groups. Therefore, the form of an energy can either contract or else expand, depending on a configuration of the cluster in which it is located. When compared to the lifetime of WSN created by a previous LEACH protocol, network lives of three other iterations of the LEACH protocol that employ fuzzy strategies for cluster selection are analyzed