Face recognition based on discrete wavelet transformation and co-occurrence matrix
Ayrık dalgacık dönüşümü ve birlikte oluşum matrisine dayalı yüz tanımlama
  1. Tez No: 799847
  2. Yazar: RAFAA MOHAMMED ALI HADI AL-YASIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde, öznitelik çıkarımı için birlikte oluşum matrisine dayalı ayrık dalgacık dönüşümü ve yüzün test verileri ile eğitilmiş verileri arasındaki optimum özellikleri bulmak için en yakın komşuluk yöntemi kullanılmıştır. Bu, yüz tanıma sistemi için yeni bir metodolojidir. Çeşitli kullanımlar için önerilen bir yüz tanıma çerçevesi geliştirilmiştir. Bilgileri hazırlayan yüzün önemli özelliğinin çıkarılması için yerel ikili modeli kullandık ve daha sonra özellik verilerinden en iyi özellikleri bulmak için KNN yöntemini kullandık. Önerilen stratejiyi Matlab 2022a ile ORL ve YALE veri setleri üzerinde yürüttük ve değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, discrete wavelet transform based on co-occurrence matrix used to feature extraction and the nearest neighborhood method used to find the optimum features between the test data and trained data of face. This is new methodology for face recognition system. For diverse uses, a proposed facial acknowledgment framework was developed. We utilized local binary pattern for extraction of the important feature of the face that prepare the information and afterward we utilized the KNN method for find the best features from feature data. We executed and assesses the proposed strategy on ORL and YALE data sets with Matlab 2022a.