A new framework deep convolutional neural network for brain tumor detection
Beyin tümörü tespiti için yeni bir çerçeve derin konvolusyonel sinir ağı
- Tez No: 799864
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, temel bileşen analizi (PCA) gibi geleneksel özellik seçme teknikleri ile derin öğrenme tekniklerini birleştiren yeni beyin tümörü tespit sistemini sundu. Önerilen yöntem, Konvolüsyonel sinir ağı ve Temel bileşen analizi ile derin seyrek otomatik kodlayıcılar kullanan birkaç aşamadan oluşur. Bu çalışma, gerçek canlıda beyin tümörünün özelliklerini temsil eden ikili ve üç sınıflı iki veri seti ile test edilmiştir. Önerilen yöntem, ikili sınıflandırmada %99 ve üç sınıflı sınıflandırma probleminde %97.5 gibi dikkat çekici sonuçlar vermiştir. Önerilen yöntem, geleneksel makine öğrenimi teknikleri ve derin seyrek otomatik kodlayıcılarla karşılaştırıldığında en iyi sonuçları verdi. Ayrıca, önerilen yöntem önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında, önerilen yöntemin en iyi olduğunu ve en iyi performansı gösterdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presented new brain tumor detection system combined deep learning techniques with traditional feature selection techniques such as Principal component analysis (PCA). The proposed method consist from several stages which used Convolutional neural network and deep sparse autoencoders with Principal component analysis. This study, tested with two datasets binary and three classes datasets which are represents the features of the brain tumor in the real live. The proposed method presented remarkable results which are 99% with binary classification and 97.5% with three classes classification problem. The proposed method compared with traditional machine learning techniques and the deep sparse autoencoders presented best results. Furthermore, the proposed method compared with previous studies show that the proposed method is best and show best performance