New method based optimized machine learning techniques for attack detection in iots
Iots'de saldırı tespiti için yeni yöntem tabanlı optimize makine öğrenme teknikleri
- Tez No: 799865
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bilgisayar güvenliği, veriler veya bilgiler elektronik ortamda saklanırken ve taşınırken verileri veya bilgileri yetkisiz erişime karşı korumak için güvenli bir bilgi işleme platformu oluşturmaya yönelik herhangi bir çabadır. Bunun için duruma göre uyarlanmış bir güvenlik politikasının tanımlanması ve uygulanması gerekmektedir. Ağ yönetimi, ağa bağlı bilgisayarların ve kullanıcıların güvenliğinin sağlanması açısından önemli bir konudur. Büyük ve birbirinden uzak birçok yönetim alanına sahip olabilen kurumsal ağlarda, güvenli ve yüksek performanslı ağ bağlantısına sahip bilgisayar altyapıları kullanılmaktadır. Bu ağ yapılarında kullanılan cihazlarda donanım ve/veya yazılım kaynaklı arızalar oluşabilmekte ve bunun sonucunda ağ performansı düşebilmektedir. Bu makalede yapılan çalışma sonucunda IoT ortamındaki saldırıları tespit etmek için uygulanan KNN tabanlı Gridsearch ve Fuzzy Clustering. Bulanık Kümeleme, etkilenmeyen özellikleri girdi verilerinden kaldırmada büyük rol oynuyor. İkinci aşamada seçilen özellikler normal ve anormal olarak sınıflandırılır. Gridsearch, seçilen en iyi yapı parametreleriyle KNN'nin performansını artırmak için uygulandı. Daha sonra model, literatürde sunulan çalışmalardan uygun olan% 99.84 doğruluk sundu.
Özet (Çeviri)
Computer security is any effort to create a secure information processing platform to protect data or information from unauthorized access while data or information is stored and transported on electronic media. For this, it is necessary to define and implement a security policy adapted to the situation. Network management is an important issue in terms of ensuring the security of computers and users connected to the network. Computer infrastructures with secure and high-performance network connection are used in corporate networks, which can have many management areas located in large and far from each other. Hardware and/or software-related malfunctions may occur in the devices used in these network structures, and as a result, network performance may decrease. As a result of the study carried out in this article KNN based Gridsearch and Fuzzy Clustering applied to detect attacks in the IoTs environment. the Fuzzy Clustering plying great role in remove unaffected features from input data. In the second stage, the selected features are classified to the labels normal and abnormal. The Gridsearch applied to enhance the performance of the KNN by selected best structure parameters. Then, the model presented 99.84% accuracy which is suitable from studies presented in literature.