TiO2-SiO2 çok tabakalı kompozit ince filmlerin ti45nb alaşımı üzerine sentezlenmesi: Yapısal, mekanik ve tribolojik özelliklerin araştırılması
Synthesis of TiO2-SiO2 multilayer composite thin films on ti45nb alloy: İnvestigation of structural, mechanical and tribological properties
  1. Tez No: 799960
  2. Yazar: MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Titanyum ve alaşımları yüksek dayanımlı, düşük yoğunluklu olup iyi korozyon özelliği ile beraber biyouyumluluk açısından da avantaj sağladığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda Zr, Nb ve Ta içeren titanyum alaşımları hem iyi korozyon özelliklerine sahip hem de toksik etki göstermemesi sebebiyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Titanyum alaşımlarından biri olan β tipi Ti45Nb yüksek biyouyumluluk, yüksek korozyon direnci, toksik etki göstermemekte ve düşük elastisite modülü özelliği göstermektedir. Ti45Nb'nin diğer titanyum alaşımlarında olduğu gibi aşınma özellikleri kötüdür. Bu alaşımın özelliklerini iyileştirmek için çeşitli alaşımlar ile katmanlar halinde yüzey biriktirme işlemi uygulanmaktadır. En yaygın kullanılan yüzey işlemlerinden biri fiziksel buhar biriktirme (PVD) yöntemidir. Bu çalışmada, Ti45Nb taban malzemesi üzerine PVD yöntemi kullanılarak TiO2 ve SiO2 filmleri çoklu tabakalar halinde kaplandı ve XPS, AFM, SEM ile yapısal, mekanik, tribolojik özelliklerdeki değişimler incelendi. Çalışma sonucunda yüzeyde kaplama sayısı arttıkça aşınma direncin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium and its alloys are widely used because of their high strength, low density and good corrosion properties as well as providing advantages in terms of biocompatibility. Recently, titanium alloys containing Zr, Nb and Ta have been widely used because they have good corrosion properties and do not show toxic effects. One of the titanium alloys, β-type Ti45Nb, has high biocompatibility, high corrosion resistance, no toxic effect and low modulus of elasticity. Like other titanium alloys, Ti45Nb has poor wear properties. In order to improve the properties of this alloy, surface deposition process is applied in layers with various alloys. One of the most widely used surface treatments is the physical vapor deposition (PVD) method. In this study, TiO2 and SiO2 films were coated in multiple layers on Ti45Nb substrate using PVD method and the changes in structural, mechanical and tribological properties were examined with XPS, AFM, SEM. As a result of the study, it was observed that the wear resistance increased as the number of coatings on the surface increased.