Kiraz, vişne, idris ve erik tohumlarının çimlenmeleri üzerine değişik katlama sürelerinin etkileri
  1. Tez No: 800
  2. Yazar: YASEMİN ÖZTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÖZÇAĞIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
36 VI- ÖZET Tetrazolium testi ile tohumların canlı olup olmadığı; çatlak embriyo testi üe bunların çimlenme gücü haKkinâa, stan dart bir çimlenme testine göreVçok daha kısa bir sürede bilgi edinilmektedir. Katlamadan önee erik, idris, vişne ve kuş kirazı embriyo larında uygulanan tetrazoliura testi üe eriklerde canlılık ©- ranınin çok düşük, kuş kirazı ve vişnelerde yüksek olduğu sap tanmıştır. İdris ise bu iki grubun arasında yer almıştır ( Cet vel 1 ). Maksimum çimlenme oranına ulaşmak için geçen katlama süresi, türlere göre farklılık göstermiştir. Katlama süresi art tıkça çimlenme oranı da artmıştır. çıplak embriyo testi sonuç larına göre, erik embriyoları hiçbir canlılık göstermemişi erdir. 3 C*de katlama süresinin idrislerde 126 gün, vişnelerde 112 gün kadar olduğu sonucuna varılmıştır. Kuş kirazı ise, ye terli sayıda çekirdek bulunmadığından dolayı çıplak embriyo testine tabi tutulmamıştır. Deneme parseline ekilen çekirdeklerde çimlenme, 1986 yı lı kışının ılık geçmesi ve türlere ait çekirdeklerin yeterin ce soğuklama gereksinimini karşılayamadığından ötürü homojen bir durum göstermemiştir. 23 Ağustos" ta ekilen çekirdeklerde çimlenme oranı erikte % lfc5o,kuş kirazında % 6.00,idriste % 19. 25, vişnede % 8.00; 23 Eylül* de ekilen çekirdeklerde sıra sıyla % 1,00,% 2.50,% 11.00 ve % 3*00; 23 Ekim* de ekilenlerde ise bu oran yine sırasıyla,% 0.75,% 3.25,% 9.00 ve % 3.25 ol muştur.
Özet (Çeviri)
37 îhese investigations were carried out to determine the viability of seeds of Istanbul plum variety ( P#ceraslfera Ehrh,) with P. mahaleb, P. cerasus and P, avium species, The viability was tested with the following methods! IVTetrazoliura test, 2»She excised embryo method. Embryos of the seeds were treated with one percent aqueous solution of tetrazolium salt at 20°C for 24 hours, The living tissues were stained red, The observations on the extent and intensity of staining made on the outside of the embryos at room temparature varied greatly.A considerable spot staining was observed on some of the embryos. The viability of seeds of species P. maha^. eb* P «cerasus, P, avium and İstanbul plum variety ( P.cerasifera Ehrh. ) were % 90,% 95,% 95 and % 1 respectively* for the excised embryo method, the seeds were stratified as pits ( with hard coat ) at 3°C,For testing the samples were drawn at 14 days intervals. The embryos were placed on moist filter paper in closed Petri dishes at a temparature of 24°C, Embryos were considered germinated if their radicals growth is equal to or longer than 5 mm. The results indicated that stratification improved the germination of the embryo, She germination percentage increased as the length of the stratification period increased. The required stratification periods for P. mahal eb and P. cerasus pits were found to be about 126 and 112 days respectively.