Aydınlatma amaçlı kullanılan LED'lerin sürücü devrelerinin tasarım esaslarının incelenmesi
Investigation of design essentials of LED's driver circuits used for the illuminaton
- Tez No: 800033
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK FARSAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Son yıllarda enerji tasarrufunun artmasıyla, günlük yaşamda her alanda LED teknolojisine ilgi artmıştır. LED'ler diğer yüksek maliyetli, düşük verimli aydınlatma sistemlerinin aksine düşük maliyet ve yüksek verimle ve farklı renk seçenekleriyle kullanılmaktadır. LED teknolojisinde olumlu yanlarının yanı sıra olumsuz yanları da bulunmaktadır. LED'ler uygulanan elektriksel gücün ancak % 20-30 'unu ışık enerjisine çevirebilmektedir. Geriye kalan kısım ısıya dönüşmektedir. Buda sistemde istenmeyen bir olumsuz durumdur. Bu tez çalışmasının temel amacı, LED'lerin sürücü devrelerinin kullanılan LED gücüne göre incelenmesidir. Yaptığımız inceleme ve çalışmalarda LED sürücülerinin güç değerlerine göre tasarımları üzerinde bir tasarım metot oluşturulmuştur. Buna göre sürücü devre tasarımı, LED'lerin güç değerlerine göre metodolojik bir platform üzerine yerleştirilmiştir. Diğer taraftan LED soğutma ünitelerinin esasları üzerinde inceleme yapılarak konuya bir esas getirilmiştir. Bunun ötesinde yüksek güçteki LED'lerin metal ve gazlı soğutma sistem analizi yapılarak karşılaştırma sonuçları detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing importance of energy saving in recent years, interest in LED technology in every field of daily life. LEDs are used with higher efficiencies and different color options with lower outputs without other high performance, low efficiency lighting limitations. LED technology has both positive and negative aspects. LEDs can convert only 20-30% of the installed power into light energy. The remainder turns into heat. A negative negative impact of Buddha systems. The main purpose of this thesis is to examine the LEDs according to the LED sizes used by the driver circuits. According to a design method on the systems according to the power values of the examination and consuming LED values we did. Accordingly, the driver circuit design is placed on a platform according to the power values of the LEDs. Other times, review structures on the merits of LED cooling systems are turned into a baseline. Going beyond this, the metal and gas cooling system analysis design comparison results of high-power LEDs are detailed.