Kayısı çekirdeği sütünden proteince zengin toz eldesi ile sporcu içeceği üretimi ve optimizasyonu
Production and optimization of sports drinks by obtaining protein-rich powder from apricot kernel milk
  1. Tez No: 800034
  2. Yazar: TUĞBA GÜL DİKME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ADNAN HAYALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, zengin besin içeriğine sahip olan kayısı çekirdeği sütünün püskürtmeli kurutma yöntemiyle süt tozu haline dönüştürülmesini ve elde edilen tozların sporcu içeceğinde ingredient olarak kullanımını kapsamaktadır. Çalışmada öncelikle kayısı çekirdeğinden elde edilen pres kekinden kayısı çekirdeği sütü üretilmiş, sonrasında kayısı çekirdeği sütünden toz elde edilmiş, en son aşamada ise kayısı çekirdeği sütü tozundan sporcu içeceği üretilmiştir. Bu aşamalarda pres keki, süt, süt tozu ve sporcu içeceğinde fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizler yapılarak kayısı çekirdeği sütü, tozu ve sporcu içeceğinde optimizasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Kayısı çekirdeği sütü optimizasyonu için; mekanik parçalayıcı veya homojenizör ve ultrasonik parçalayıcı için proses şartları yüzey yanıt yöntemine göre optimize edilmiştir. Her iki yöntemde belirlenen sınır değerlere göre; en iyi mekanik parçalayıcı hızı 15,000 devir/dk ve 5 dakika, Sonikasyon için 50 A amplitude ve 5 dk sonikasyon süresi şeklinde belirlenmiştir. Kayısı çekirdeği sütü tozu optimizasyonunda sıcaklık 140-160 °C , aspirasyon hızı 20-30 m3/saat ve maltodekstrin miktarı %6-10 aralıklarında seçilmiş ve en iyi koşullar 150 oC giriş sıcaklığı, %8 maltodekstrin ve 25 m3/h aspirasyon hızı olarak belirlenmiştir. Sporcu içeceği optimizasyonda ise kayısı çekirdeği sütü tozu miktarı %3-6, şeker miktarı %4-6 ve keçi boynuzu gamı miktarı %0.2-0.6 aralıklarında seçilmiş ve en iyi koşullar %4.5 kayısı çekirdeği sütü tozu, %5 şeker ve %0.4 gam olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the conversion of apricot kernel milk, which has a rich nutritional content, into powdered milk by spray drying method and the use of the obtained powders as an ingredient in sports drinks. In the study, first of all, apricot kernel milk was produced from the press cake obtained from apricot kernels, then powder was obtained from apricot kernel milk, and in the last step, sports drink was produced from apricot kernel milk powder. At these stages, physicochemical, microbiological and sensory analyzes were conducted in press cake, milk, milk powder and sports drink, and optimization process was carried out in apricot kernel milk, milk powder and sports drink. For apricot kernel milk optimization; the process conditions for the mechanical shredder or homogenizer and ultrasonic shredder are optimized according to the surface response method. According to the limit values determined in both methods; The best mechanical shredder speed was determined as 15.000 rpm and 5 minutes, 50 A amplitude for sonication and 5 minutes of sonication time. In the optimization of apricot kernel milk powder, the temperature was selected as 140-160 °C, the aspiration rate was 20-30 m3/h and the amount of maltodextrin was 6-10%, and the best conditions were determined as 150 °C inlet temperature, 8% maltodextrin and 25 m3/h aspiration rate. In sports drink optimization, the amount of apricot kernel milk powder was selected between 3-6%, sugar content 4-6% and carob gum content in the range of 0.2-0.6%, and the best conditions were determined as 4.5% apricot kernel milk powder, 5% sugar and 0.4% gum.