Eğitimin kamusal niteliğinin Bourdıeu'nün sermaye kuramı çerçevesinde irdelenmesi
The analysis of the publicness of education within the framework of Bourdieu's theory of capital
- Tez No: 800102
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDEM SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitimin kamusal niteliğini Pierre Bourdieu'nün sermaye kuramı çerçevesinde irdelemektir. Eğitim pek çok zaman toplumsal hareketliliği olanaklılaştıran bir hizmet olarak nitelenmektedir. Oysaki gündelik hayatta eğitim hizmetinin sunumundaki aksamaların sıklıkla sosyal kaynaşma önünde bir engel teşkil ettiği gözlemlenmektedir. Farklı ekonomik, sosyal ve kültürel sermaye stoklarına sahip üyelerden oluşan toplumlarda dayanışma pratiklerinin yaygınlaşması ve içtimai uyumun sağlanması için kamu kesiminin eğitimde fırsat eşitliğini sağlaması elzemdir. Tez araştırması kapsamında Bourdieu sosyolojisi perspektifinden yapılan irdelemeler çerçevesinde kamu kesiminin gerekli düzenlemeleri yapmaması durumunda eşitsizliklerin yeniden üretiminin kaçınılmaz olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the public characteristics of education within the framework of Pierre Bourdieu's capital theory. Education is often characterized as a service that enables social mobility. However, in daily life, it is observed that disruptions in the provision of educational services often constitute an barrier to social cohesion. In societies consisting of members with different economic, social and cultural capital stocks, it is essential for the public sector to ensure equal opportunity in education in order to spread solidarity practices and ensure social cohesion. Within the scope of the thesis research, it has been evaluated that the reproduction of inequalities is inevitable if the public sector does not make the necessary arrangements within the framework of the examinations made from the perspective of Bourdieu sociology.