OECD ülkelerinde kentleşme ve gelir eşitsizliği
Urbanization and income inequality in OECD countries
- Tez No: 800108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkelerin temel problemlerinden biri olan gelir eşitsizliğini etkileyen faktörlerin tespiti, uygulanacak politikaların belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Gelir eşitsizliği üzerinde etkili olan çok sayıda faktör ilgili literatürde ampirik olarak ele alınmıştır. Bu faktörlerden biri de kentleşmedir. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının kentlerde yaşadığı dikkate alındığında, kentleşmenin gelir eşitsizliği üzerindeki olası etkilerini incelemek önem arz etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı OECD ülkelerinde 2003-2019 döneminde kentleşme ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkinin panel regresyon yöntemi ile incelenmesidir. Sabit etkili Driscoll Kraay tahmincisinden elde edilen bulgular, kentleşme ile gelir eşitsizliği arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding the factors affecting income inequality, which is one of the main problems of countries, play an important role in determining the policies to be implemented. Many factors affecting income inequality have been empirically discussed in the relevant literature. One of these factors is urbanization. Considering that more than half of the world's population lives in cities, it is important to examine the possible effects of urbanization on income inequality. In this context, the main purpose of the study is to examine the relationship between urbanization and income inequality in OECD countries over the period 2003-2019 using panel regression method. Findings obtained from the fixed effect Driscoll-Kraay estimator show a positive relationship between urbanization and income inequality.