OECD ülkelerinde Çevresel Kuznets Eğrisinin sınanması: 'Ekonomik büyüme ve çevresel sürdürülebilirlik arasındaki ilişkinin panel veri analizi'
Testing the Environmental Kuznets Curve in OECD countries: 'A panel data analysis of the relationship between economic growth and environmental sustainability'
- Tez No: 957872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYRAM SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu yüksek lisans tezi, OECD ülkelerinde ekonomik büyüme ile çevresel bozulma arasındaki ilişkiyi analiz ederek Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) hipotezinin geçerliliğini sınamayı amaçlamaktadır. Çalışmada 1990-2020 dönemine ait panel veri seti kullanılarak kişi başına düşen milli gelir ve kişi başına düşen karbondioksit emisyonları arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemiyle incelenmiş, Sabit Etkiler (FE) ve Rassal Etkiler (RE) modelleri uygulanmış ve Hausman testiyle model seçimi yapılmıştır. Teorik çerçevede sanayileşme, kentleşme, teknolojik gelişmeler ve OECD ülkelerinin çevre ve sürdürülebilir kalkınma politikaları ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Ampirik bulgular, kişi başına düşen milli gelir ile karbondioksit emisyonları arasında ters-N biçiminde bir ilişki olduğunu ve dolayısıyla ekonomik büyümenin ilk aşamalarında çevresel bozulmayı azalırken, belirli bir gelir düzeyinden sonra arttığımı ancak yüksek gelir seviyelerinde çevresel bozulmanın yeniden azalış gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, klasik ters-U biçimindeki ÇKE hipotezinin OECD örnekleminde geçerli olmadığını ve çevresel sürdürülebilirliğin yalnızca ekonomik büyüme ile kendiliğinden sağlanamayacağını, çevre dostu teknolojiler, yenilenebilir enerji yatırımları ve etkin çevresel politikalarla desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Çalışma, politika yapıcılara ekonomik büyüme ve kalkınma stratejilerini çevresel sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu biçimde tasarlama ve uygulama konusunda yol gösterici nitelikte öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the validity of the Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis by analyzing the relationship between economic growth and environmental degradation in OECD countries. In this study, a panel dataset covering the period 1990-2020 is used, and the relationship between per capita national income and per capita carbon dioxide emissions is analyzed using panel data analysis methods. Fixed Effects (FE) and Random Effects (RE) models are applied, and model selection is made based on the Hausman test. The theoretical framework elaborates on industrialization, urbanization, technological developments, and the environmental and sustainable development policies of OECD countries. Empirical findings reveal that there is an inverted-N shaped relationship between per capita national income and carbondioxide emissions. Accordingly, while environmental degradation decreases during the initial stages of economic growth, it increases after a certain income level but then decreases again at high income levels. These results indicate that the classical inverted-U shaped EKC hypothesis is not valid in the OECD sample and that environmental sustainability cannot be achieved solely through economic growth; it must be supported by environmentally friendly technologies, investments in renewable energy, and effective environmental policies. The study offers guiding recommendations for policymakers to design and implement economic growth and development strategies in line with environmental sustainability principles.