Davranışsal politik iktisat perspektifinden seçmen tercihlerinin incelenmesi
An analysis of voter preferences from the perspective of behavioral political economics
  1. Tez No: 800113
  2. Yazar: GAMZE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDEM SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Siyasal Bilimler, Economics, Finance, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kamu tercihi teorisi siyasal süreçte yer alan tüm aktörlerin rasyonel davranarak kendi çıkarlarını maksimize etmeye çalıştıklarını işaret etmektedir. Oysaki gerçek hayatta siyasi ve iktisadi ajanlar sıklıkla rasyonel olmayan seçimler ve tercihler de yapmaktadır. İktisat ve psikoloji bilimlerinin melezlenmesi ile gelişen davranışsal politik iktisat disiplini vurgulanan irrasyonel yönelimleri de karar alma mekanizmasına dahil etmeye özgülenmiş bir alandır. Tez çalışmasının asıl amacı siyasal süreçte ortaya çıkan zihinsel sapmaların seçmen karar ve seçimleri üzerine etkisini araştıran davranışsal politik iktisat disiplinine odaklanarak gerçek dünyayı yansıtmayı hedefleyen bilimsel bir yaklaşımı derinlemesine incelemektir.
Özet (Çeviri)
The theory of public choice suggests that all actors involved in the political process aim to behave rationally and maximize their own interests. However, in reality, political and economic agents often make irrational choices and preferences. Behavioral political economy, which emerged from the combination of economics and psychology, is a discipline that aims to include the highlighted irrational tendencies into the decision-making mechanism. The main goal of this thesis is to deeply examine a scientific approach that aims to reflect the real world by focusing on the impact of mental biases that arise in the political process on voter decisions and elections, through the lens of behavioral political economy.