Türk mûsikîsi keman icrâsında nota-icrâ farklılığı, Nubar Tekyay örneği
The difference of note-performance in Turkish music violin performance, the example of Nubar Tekyay
- Tez No: 800112
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Nubar Tekyay, Türk mûsikîsinin keman ile icrâsı ve Türk mûsikîsi üslûbu temelinde özgün keman tavırlarının oluşmasına katkı sağlamış önemli isimlerdendir. Türk musikîsi alanında kendine has tavır ve teknikleriyle kendisinden sonra gelen keman icrâcılarını etkilemesi bakımından ekol olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, literatürde bu alanda yapılmış az çalışma olması ve Türk mûsikîsi keman eğitimine kaynaklık edebilecek olması bakımından, Nubar Tekyay'in keman icrâsının teknik özellikleri ve Türk mûsikîsi üslubunda keman icrâ tavrı somutlaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada Nubar Tekyay'ın ulaşılabilen eser icrâ kayıtları notaya alınmış, eserin beste nota nüshası ve Nubar Tekyay'ın icrâsı olmak üzere alt alta iki dizekte yazılarak karşılaştırılmış, incelenen kayıtlar doğrultusunda Tekyay'ın keman tavrı ile icrâ özellikleri, yorum ve ifâde unsurları başlıkları altında incelenmiş ve somutlaştırılmıştır. İncelenen kayıtlar ışığında Tekyay'ın Türk musikîsi üslubuna ve geleneğine sadık kalarak, yorum ve ifâde unsurlarını kullanarak kendi özgün keman tavrını oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nubar Tekyay is one of the important names who contributed to the formation of original violin attitudes on the basis of Turkish music's performance with the violin and Turkish music style. It is accepted as a school in the field of Turkish music in terms of influencing the violinists who came after it with its unique attitudes and techniques. In this study, it is aimed to embody the technical characteristics of Nubar Tekyay's violin performance and his violin performance in Turkish music style, since there are few studies in this field in the literature and can be a source for Turkish music violin education. In the research, the performance records of Nubar Tekyay's accessible works were notated, the composition note copy of the work and Nubar Tekyay's performance were compared by writing in two lines one after the other. and embodied. Among the records examined, it has been observed that Tekyay created her own unique violin style by staying true to the style and tradition of Turkish music, using her interpretation and expression insecurities.