Automated test script generation based on hidden Markov models trained on user browsing behaviors
Kullanıcı gezinti davranışları ile eğitilmiş gizli Markov modellerine dayalı otomatik test betiği üretimi
  1. Tez No: 800169
  2. Yazar: İZZETTİN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SIDDIK AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kullanıcı arayüzü (UI) testi, geliştirilen web uygulamalarının son kullanıcılar tarafından tanımlanan yazılım gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını değerlendirmek için gerekli bir süreçtir. Bu tez, Gizli Markov Modellerini kullanarak kullanıcı arayüzlerinde gerçekleştirilen testleri otomatikleştiren bir e-iş iş akışı önermektedir. Önerilen iş akışı, kullanıcı gezinti davranışlarına dayalı olarak test betik dosyaları oluşturmak için tasarlanmıştır. Bu minvalde önerilen iş akışının kullanılabilirliğini göstermek için bir prototip uygulama geliştirilmiştir ve bu prototip uygulamanın test edilmesini kolaylaştırmak için yeni oluşturulan test betiklerinin kalitesini ölçen deneysel çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmalarda kullanıcıların gerçekleştirdiği gezinti davranışları ile yeni oluşturulan gezinti davranışları arasındaki benzerlik analiz edilmiştir. Çalışma boyunca elde ettiğimiz sonuçlarda önerdiğimiz iş akışının, gerçek kullanıcı gezinti davranışlarıyla yüksek benzerliklere sahip yeni ve daha önce görülmemiş kullanıcı gezinti davranışları üretebildiğini keşfettik. Bu da önerilen sistemin web uygulamalarının kapsamlı testini sağlayabilecek yeni test betiklerini oluşturabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
User interface (UI) testing is a necessary process to evaluate whether the developed web applications meet the software requirements defined by the end users. This thesis proposes an e-business workflow that automates tests performed on user interfaces using Hidden Markov Models. The recommended workflow is designed to generate test scripts based on user navigation behaviors. In this regard, a prototype application was developed to demonstrate the usability of the proposed workflow, and experimental studies were conducted to measure the quality of newly created test scripts to facilitate testing of this prototype application. In these studies, the similarity between the navigation behaviors performed by the users and the newly created navigation behaviors was analyzed. In the results we obtained throughout the study, we discovered that the workflow we proposed can generate new and unprecedented user navigation behaviors with high similarities to real user navigation behaviors. This shows that the proposed system can generate new test scripts that can provide comprehensive testing of web applications.