Covid-19 salgınının Türk kamu yönetimine etkisi ve yansımaları
The effect and reflections of the Covid-19 output on Turkish public administration
  1. Tez No: 800233
  2. Yazar: BEKİR ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VALERIY MORKVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 salgını, resmi olarak bir pandemi salgını ilan edilmiştir. Bulaşıcı hastalıklar, sosyo-politik değişimler ve savaşlar gibi sebeplerden dolayı tarih boyunca siyasetin ve dünya ekonomisinin değişmesine neden olmuştur. 2019 yılında sosyo-ekonomik paniğe ve kitlesel kayıplara yol açarak dünyanın tamamını etkileyen Covid-19 pandemisinin potansiyel kamu yönetimine etkileri analiz edilmiştir. Bu alanda Covid-19 salgını ile birlikte bir kırılma yaşanmıştır. Mevzuat, kurumsal yapı, uygulama ve bilgi birikimi alanında yaşanan aksaklıklardan dolayı ekonomik ve sosyo-politik örgütlenmenin konumları hızlı bir şekilde değişmeye başlamıştır. Bu sebeple bölgesel ve küresel salgınların kamu yönetimine olan etkileri tartışılmaya başlanmıştır. Daha önceden görülen salgın hastalıkları incelemeyi amaçlayan bu araştırma, kamu yönetiminin ekonomi, sağlık ve sosyo-politik gelişmeler üzerindeki bilimsel literatürün incelenmesi sonucunda değerlendirilecektir. Literatüre ek olarak devam eden süreçle ilgili Covid-19'un kamu üzerindeki etkileri ve potansiyel etkilerinin sosyo-politik yansımaları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 outbreak has been officially declared a pandemic by the World Health Organization. Due to reasons such as infectious diseases, socio-political changes and wars, politics and the world economy have changed throughout history. The effects of the Covid-19 pandemic, which affected the whole world by causing socioeconomic panic and mass losses in 2019, on the potential public administration were analyzed. There has been a break in this area with the Covid-19 epidemic. Due to the disruptions experienced in the field of legislation, institutional structure, practice and knowledge, the positions of the economic and socio-political organization have started to change rapidly. For this reason, the effects of regional and global epidemics on public administration have begun to be discussed. This research, which aims to examine previously seen epidemics, will be evaluated as a result of examining the scientific literature on the economy, health and socio-political developments of public administration. In addition to the ongoing process in the literature, the effects of Covid-19 on the public and its socio-political reflections on its potential effects will be evaluated.