Manufacturing and re-manufacturing inventory models with imprecise amount of defective items
Kusurlu urun miktarinin belirsiz oldugu durumlar icin imalat ve yeniden imalat envanter modelleri
- Tez No: 800282
- Danışmanlar: PROF. DR. GOZDE YAZGİ TUTUNCU ASCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezde, yok satma, gecikmis üretim ve kısmi gecikmis üretim ile tek bir ürün için tedarik zinciri ortamında entegre envanter modeli gelistirilmistir. Üretim süreci tamamen güvenilir olmadıgından, döngü sırasında belirsiz sayıda hatalı ürün üretilmektedir. Ayrıca, bunların sadece rastgele bir kısmı yeniden islenebilir. Modelin hassasiyetini görmek için, hem hatalı oranı hem de yeniden isleme oranı belirli ve rastgele olan dört durum kombinasyonu incelenmistir. Ana katkılardan biri olarak tedarikçinin üretim süreci kalitesini ve yeniden isleme gücünü iyilestirmek için iki yatırım fonksiyonu dikkate alınmıstır. Ayrıca, kısmi gecikmis üretim için müsteri zaman hassasiyeti terimi incelenmistir. Amaç, entegre sistem için toplam yıllık maliyetlerini en aza indirmektir. Optimal siparis miktarı ve yeniden siparis noktası beklenen toplam yıllık maliyetten belirlenmi ̧s ve model çözümü için bir çözüm algoritması önerilmistir. Bir sayısal örnek ile, önerilen yeni entegre modelin, stokastik hatalı ve yeniden isleme oranı, zaman hassasiyetli müsteri davranısı ve üretim ve yeniden isleme yatırımı durumlarında alıcı ve tedarikçi arasındaki isbirligine fayda sagladıgı gösterilmistir. Ek olarak, daha fazla hassasiyet analizi ile tedarikçinin yatırım yapması, hatalı ögelerin üretim verimlilik oranını azalttıgı ve yeniden isleme gücünü arttırdıgı gözlemlenmistir. Bu nedenle, daha küçük lotlar üretilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we developed an integrated inventory model in supply chain environment for a single product with complete backordering, partial backordering or complete lost sales. The production process is not totally reliable. Therefore, the system generates an imprecise number of defective items within the production cycle. Moreover, only a random proportion of these are reworkable. To see their effect in the model, four case combinations are studied, where both defective rate and rework rate are deterministic and stochastic. As one of the main extensions, two investment functions are considered to improve the supplier's production process quality and reworking power. Additionally, customer time sensitivity term is investigated for partial backordering. The goal was to minimise the total combined annual costs of the integrated system. The model defines the optimal reorder point and order quantity based on the expected total annual cost, and a solution algorithm was presented for solving the model. With a numerical example, it was shown that the proposed integrated model provides reduced cost in comparison to a model that considers only buyer's decision under stochastic demand with partial backordering. That is, cooperation between buyer and supplier is beneficial when there is stochastic defective and rework rate, time-sensitive customer behaviour, and investment in production and rework. In addition, with further sensitivity analysis one can see that supplier investment decreases the production rate of defective items and increases rework power. Therefore, smaller lot sizes are produced.