Sedatif etkide bitkisel otların içerisine emdirilen malathion tarım ilacının GC-MS ile kalitatif analizi
Qualitative analysis of malatthion agricultural pharmaceutical with sedative effect immediately in vegetables with GC-MS
  1. Tez No: 800281
  2. Yazar: MELİKE KÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Modern tarımın verimliliğini artırmak ve gıda maddelerinin dayanıklılık sürelerini uzatmak için pestisit kullanımı kaçınılmaz hale gelmiştir. Bir çok pestisit zehirlidir ve yanlış kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölümlere neden olabilmektedir. Pestisit analizleri, adli bilimler alanında önemli bir rol oynamaktadır. İntihar, maddi hasar, şüpheli ölüm, pestisit kullanımı ile zehirlenme vb. durumlarda bu maddelerin analiz edilmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi ilgili olayların aydınlatılması açısından önemlidir. Geçmişte ve günümüzde kullanılan çevre kirleticilerinden biri olan pestisitlerin, çevre ve insan sağlığı üzerindeki zararlı etkilerinin azaltılması veya ortadan kaldırılması için niteliğinin ve maruziyet durumunun belirlenmesi oldukça önemlidir. İnsanlarda zararlı etki oluşturmayacağı düşünülen hayvansal ve bitkisel gıdalarda müsaade edilen en yüksek kalıntı limitleri (MRL) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Bu amaçla gıdalarda ve biyolojik örneklerde tarım ilaçlarının veya bunların metabolitlerinin tespit edilmesi için düşük tespit limitine sahip tekrar edilebilir ve güvenilebilir analiz yöntemlerine ihtiyaç vardır. Malathion; günlük hayatta ve tarımda yaşamda böcekleri öldürmek amacıyla yaygın olarak kullanılan bir insektisittir. Yararları olduğu bilinen bu tarım ilacı birçok neden ile insanlara ve tüm ekosisteme zararlı olma ihtimaline sahiptir. İstenmeyen en önemli etkisi ise zehirlenmelerdir. Çalışmamızda tarım ilacı kalıntı analizlerinde yaygın olarak kullanılan, yüksek hassasiyet ve seçiciliğe sahip ayırma ve tanımlama teknikleri bir arada kullanılacaktır. Bu çalışma sonrasında elde edilen veriler neticesinde sedatif etkide bitkisel otların içerisine emdirilen Malathion tarım ilacı tespit edilerek analizine olanak sağlanacaktır. Bu çalışmada tarım ilaçlarının kalitatif analizi, Gaz Kromatografi-Kütle Spektrometresi (GC-MS) Cihazı ile optimize edilen deney metodu kullanılarak ve hazırlanan numuneler analiz edilmiştir ayrıca yöntemin avantajı verilerin güvenirliği açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of pesticides has become inevitable in order to increase the productivity of modern agriculture and to extend the durability of foodstuffs. Many pesticides are toxic and can cause serious health problems and even death if used incorrectly. Pesticide analysis plays an important role in the field of forensic science. Suicide, property damage, suspicious death, poisoning with pesticide use, etc. In such cases, the analysis of these substances and the evaluation of their results are important in terms of illuminating the relevant events. It is very important to determine the nature and exposure status of pesticides, one of the environmental pollutants used in the past and today, in order to reduce or eliminate their harmful effects on the environment and human health. The maximum residue limits (MRL) allowed in animal and plant foods that are not thought to have a harmful effect on humans are specified in the Turkish Food Codex Regulation on Maximum Residue Limits of Pesticides published by the Ministry of Food, Agriculture and Livestock. For this purpose, there is a need for reproducible and reliable analytical methods with low detection limits for the detection of pesticides or their metabolites in foods and biological samples. Malathion; It is an insecticide widely used to kill insects in agriculture and daily life. In addition to its benefits, the most important undesirable effect of this product, which can be harmful to humans and the entire ecosystem for various reasons, is poisoning. In our study, a combination of separation and identification technique with high sensitivity and selectivity, which is widely used in pesticide residue analysis, was used. As a result of the data obtained after this study, Malathion pesticide absorbed into herbal herbs with sedative effect will be detected and analyzed. In this study, the qualitative analysis of pesticides was evaluated using the experimental method we optimized with the Mass Selective Gas Chromatography (GC-MS) Device, the prepared samples were analyzed, and the advantage of the method was evaluated in terms of the reliability of the data.