Rehabilitation of concrete structural members externally strengthened with basalt fiber polymer sheets
Bazalt elyaf takviyeli polimer dıştan güçlendirilmiş beton yapı elemanlarının rehabilitasyonu
  1. Tez No: 800285
  2. Yazar: SARA KADHİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, betonarme kirişlerin güçlendirmesinde alternatif seçenek haline gelen bazalt lifleri incelenmiştir. Bu tezde iki çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışma, bazalt elyaf takviyeli polimer levha ile güçlendirilmiş betonarme kirişlere dayanmaktadır. Tek katmanlı bazalt elyaf takviyeli polimer levha kullanılarak kirişleri güçlendirmek için çeşitli sarma teknikleri kullanılmıştır. Kirişler dört nokta eğme testi altında test edildi. Dış yüzeyi bazalt elyaf takviyeli polimer tabakası ile güçlendirilmiş kirişlerin eğilme davranışları, güçlendirilmemiş kirişe kıyasla önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Tezin ikinci çalışmasında, yüksek sıcaklıkların, kaplamasız ve bazalt elyaf takviyeli polimer örtü kaplamalı beton silindirlerin mukavemeti üzerindeki etkisini araştırmaktır. Deneysel çalışmalar, numune sıcaklığı 100oC'nin üzerine çıktığında veya sıcaklığa maruz kalma süresi arttığında, bazalt elyaf takviyeli polimerle çevrelenmiş beton silindirlerin basınç dayanımının azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, basalt fibers that are becoming alternative options for reinforced concrete beam strengthening are examined. Two investigations have been presented in this thesis. The first study's investigation is based on reinforced concrete beams that have been strengthened with basalt fiber reinforced polymer sheet. A variety of wrapping techniques were utilized in order to reinforce the beams using single layer basalt fiber reinforced polymer sheet. Beams were tested under the four-point bending test. The flexural behaviors of the beams strengthened with a soffit layer of basalt fiber reinforced polymer were significantly improved compared to the beam without strengthening. The second study`s thesis is to investigate the effect of higher heating regimes on the strength of concretes which are unconfined and confined with basalt fiber reinforced polymer sheets. Experimental studies show that when the heating temperature is over 100oC or exposure time increases, the compressive strength of the concrete cylinders enclosed with basalt fiber reinforced polymer decreases.