Microsimulation-based analysis of pedestrian overpass case study: İstanbul Şirinevler metrobus stop
Yaya üst geçitlerinin mikrosimülasyon tabanlı analizivaka çalışması: İstanbul Şirinevler metrobüs durağı
  1. Tez No: 800307
  2. Yazar: KARDELEN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ATAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsanlık, içinde bulunduğu çevreyi zaman içerisinde gereksinimlerine ve isteklerine uyumlu hale getirme çabası içinde olmuştur. İnsanlığın bu çabası ve gelişen ihtiyaçları, çeşitli karayolu yapılarını meydana getirmesine sebep olmuştur. Üst geçitler diğer bir adıyla da yaya köprüleri, geçmişten günümüze farklı engelleri aşabilmek için, farklı malzemelerden inşa edilen yapı tipleridir. Yaya köprüleri kaynaklarda belirtilen ilk haliyle ihtiyaçtan kaynaklı geçilmesi zor olan açıklıkları aşabilmek amacıyla tasarlanmıştır. Zaman içerisinde farklı amaçlar doğrultusunda fonksiyonlar yüklenmiş ve önemini her dönemde korumuştur. Günümüzde ise şehirlerin giderek büyümesi ve sonucunda doğan hızlı nüfus artışı, özellikle de büyük şehirlerde farklı problemleri beraberinde getirmiştir. Motorlu taşıtların da artan bu nüfus ile yaygınlaşmasıyla da yeni şehir planlamalarına ihtiyaç duyulmuştur. Motorlu taşıtlarla, yayaların birbirinden tamamen ayrışması bu bağlamda mecburiyet oluşturmuştur. Bu noktada yaya üst geçitleri bu ihtiyaca cevap vermek adına inşa edilmiş en önemli karayolu yapılarındandır. Zaman içinde kullanıcı ihtiyaçlarıyla orantılı daha fazla fonksiyon yüklenmiş ve teknolojik gelişmelerle birlikte de daha fazla açıklıklar geçilmiş, daha basit ve artan talebi karşılamak üzere çözümler getirilmiştir. Yaya üst geçitleri büyükşehirlerde yayaların geniş araç yollarını, tren yollarını, tramvay yollarını, metro ve metrobüs yollarını, akarsuları geçişini sağlamak amacıyla inşa edilmiş yapılardır. Bu hatlarda geçiş oluştururken birincil olarak okul, hastane, şehir merkezleri ve meydanlar gibi yoğun kullanım alanları önüne inşa edilmesine öncelik verilmiştir. Yaya üst geçitleri ile birlikte merdiven, yürüyen merdiven, asansör, rampa şeklinde düşey sirkülasyonda farklı çözümler gerçekleştirilmiştir. Malzeme çeşitliliği ve kalitesinin artması ile hem görsel etkinin artışı sağlanmış, hem de farklı çözümler oluşturularak konfor miktarı artırılmıştır. Yaya üst geçit planlamaları şehirlerde başlangıçta planlanan bir yapı olmaktan çok zaman içinde doğan ihtiyaçlardan kaynaklı yapılmıştır. Hatta zaman içerisinde artan trafik ve yaya yoğunluğu ile birlikte bazı bölgelerde tekrar planlanmaya ihtiyaç duyulmuş ve tekrar inşa edilmiştir. Bu çalışmada da İstanbul şehrinde yer alan ve en fazla yaya yoğunluğuna sahip üst geçitlerinden birine sahip olan ve yıllar içinde tekrar planlanarak inşa edilen Şirinevler metro ve metrobüs durağı bağlantısı üzerinde yer alan üst geçidin eski hali ve mevcut durumu PTV VISSIM programı ile simüle edilerek analizi yapılmış, alternatif bir üst geçit modeliyle de yeni bir çözüm önerisi sunulmuştur. Özellikle Şirinevler üst geçidinin ele alınmasının başlıca sebebi, artan yolcu talebi karşısında yetersiz kalması sebebiyle yıllar boyunca medyada da birçok habere konu olarak yaya trafiği konusunda yetersiz kalmasıdır. Böylece bu yetersiz kalan köprünün analiz edilmesi sonucunda aslında bir üst geçidin sahip olması gereken ve planlanması esnasında göz önünde bulundurulması gereken parametreler ortaya konmuş, yeni çözüm önerisiyle de yaya trafiğinin minimuma indirilebilmesi için alternatif sunulmulmuştur. Özellikle de raylı sistem anlamında Aksaray-Atatürk Havalimanı Metro ve Metrobüs hattı ile entegre olan Şirinevler üst geçidi, lastik tekerlekli ulaşım anlamında otobüs ve minibüs hatlarıyla entegre edilmiş olması nedeniyle İstanbul gibi metropol bir şekilde özel bir konuma sahiptir. Bu üst geçidin önemi ve özel konumu nedeniyle, trafik etkisinin ve dolayısıyla da yol açtığı yaya yoğunluğunun köprüye olan etkisinin analiz edilmesi gerekmektedir. PTV VISSIM, trafik koşullarını değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan mikro ölçekli çok modlu trafik akış simülasyon olup, sürdürülebilir bir kentsel trafik sistemi ve sürdürülebilir bir şehir lojistiği elde etmek amacıyla, verimli trafik yönetimi stratejileri tasarlamaya ve farklı yapıları test etmeye olanak tanıyan bir yazılımdır. Bu çalışmanın amacı, Şirinevler otobüs durağının bulunduğu üst geçidin PTV VISSIM yazılımı kullanılarak simülasyon modelinin bağlam içinde tasarlanması, bunun sonucunda da eski ve mevcut halinin karşılaştırmasının yapılması, geliştirilen alternatif üst geçit modeliyle de yeni bir çözüm önerisinin sunulmasıdır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda üst geçit yapılarının bulunduğu konum ve trafik yoğunluğuna göre sahip olması gereken parametreler değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında yaya üst geçidin sahip olması gereken minimum parametreler ile 2016 yılında Şirinevler üst geçidinde yapılan yaya sayımı verileri kullanılarak simülasyon modeli oluşturulmuştur. Aynı parametreler doğrultusunda geliştirilen simülasyon modelleri Şirinevler üst geçinin mevcut haline ve öneri olarak geliştirilen alternatif üst geçit modeline de uyarlanarak analizler yapılmıştır. PTV VISSIM yazılımı ile elde analiz sonuçları; yaya hızları ve yoğunluğu, seyahat süreleri, duraklamalar ve durma süreleri parametrelerine göre değerlendirilerek özetlenmiştir. Bu çalışma sonucu, elde edilen veriler ve alternatif çözüm önerileri doğrultusunda metrobüs hattı üzerinde bulunan benzer duraklar için de referans olabilecek iyileştirme önerileri sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Humanity strives to adapt its environment to its needs and desires. This effort of humanity and its developing needs have enabled it to reveal various highway structures. Overpasses, in other words, pedestrian bridges, are types of structures built from different materials to overcome different obstacles from past to present. Pedestrian bridges were first built-in order to cross the openings that are difficult to pass due to necessity, as stated in the sources. It has been attributed with different functions for different purposes in history and has preserved its importance in every period. Today, the gradual growth of cities and population growth have created different problems in big cities. New urban planning was made with the widespread use of motor vehicles. The complete separation of motor vehicles and pedestrians has created an obligation in this context. At this point, pedestrian overpasses were built to meet this need. Over time, more functions have been attributed in proportion to user needs. With the technological developments, more openings have been passed and simpler solutions have been introduced to meet the increasing demand. Pedestrian overpasses are structures built in metropolitan cities to allow pedestrians to cross wide vehicle roads, railways, tramlines, metro and metrobus roads, and streams. While creating the transition on these lines, priority was given to the built-in front of heavy areas such as schools, hospitals, city centers, and squares. Thus, vehicle and pedestrian traffic are separated from each other. Along with pedestrian overpasses, different solutions have been realized in vertical circulation in the form of stairs, escalators, elevators and ramps. With the increase in material diversity and quality, both the visual effect has been increased and the amount of comfort has been increased by creating different solutions. Pedestrian overpass plans were made out of the needs arising over time rather than being a planned structure in the cities. In fact, with the increasing traffic and pedestrian density over time, some areas needed to be re-planned and rebuilt. In this study, the old and current condition of the Şirinevler overpass with the alternative overpass solution, which is one of the overpasses with the highest pedestrian density in the city of Istanbul and has been re-planned over the years, has been evaluated. The main reason why the Şirinevler overpass is handled is that it has been the subject of many news in the media over the years, as it is insufficient in the face of increasing passenger demand. Thus, as a result of the analysis of this inadequate bridge, the parameters that an overpass should have and that should be considered during its planning were revealed. In particular, the Şirinevler overpass, which is integrated with the Aksaray-Atatürk Airport Metro and Metrobus line in terms of the rail system, has a special location in a metropolitan way like Istanbul, as it is integrated with bus and minibus lines in terms of rubber-wheeled transportation. Due to the importance and special location of this overpass, it is necessary to analyze the traffic effect and therefore the effect of pedestrian density on the bridge. PTV VISSIM is a micro-scale multi-modal traffic flow simulation widely used to evaluate traffic conditions. PTV VISSIM is a software that allows the designing of efficient traffic management strategies and testing different structures to achieve a sustainable city logistics and sustainable urban traffic system. One of the most necessary steps for traffic planning; is the evaluation of various traffic management scenarios and taking optimization measures before implementation in order to choose the best alternative. The aim of this study is to design the simulation model of the Şirinevler overpass using the PTV VISSIM microsimulation program in context, and as a result, to compare its old and current condition by presenting a new alternative solution. In line with the results obtained, the parameters that the overpass structures should have according to the location and traffic density were evaluated. Within the scope of the study, a simulation model was created with PTV VISSIM using the minimum parameters that the pedestrian overpass should have and the pedestrian data counted in the Şirinevler overpass in 2016, and different analyzes were made by adapting the same modeling to the current condition of the Şirinevler overpass. The analyzes that emerged through the results obtained with PTV VISSIM were summarized as Network Performance, Pedestrian Density, Speed, Travel Times, and Area / Ramp Performance Measures. As a result of this study, it is aimed to present improvement suggestions that can be a reference for similar stops on the Metrobus line in line with the data obtained and alternative solution suggestions.