Nöroblastom hastalarında cerrahiye ve görüntülemeye dayalı evreleme sistemlerinin kullanıldığı risk sınıflandırmalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of risk classifications using surgical and imaging-based staging systems in neuroblastoma patients
- Tez No: 800364
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Nöroblastom klinik seyri, tedavi yanıtları ve prognozu geniş heterojeniteye sahip embriyonal bir malignitedir. Spontan regresyona uğrayan tümörler olduğu gibi, yoğun multimodal tedaviye rağmen progresif seyreden hastalar da olmaktadır. Bu sebeple, hastaların tedavi ve izlem planlamaları için, evreleme sistemleri ve risk sınıflandırmaları düzenlenmiştir. Bu çalışmadaki amacımız, cerrahiye ve görüntülemeye dayalı evreleme sistemleri ile risk sınıflandırmalarını hastalarımızın sonuçları üzerinden tartışmaktır. Hastalar ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Onkoloji Bilim Dalı'nda Ocak 2009 – Aralık 2020 tarihleri arasında nöroblastom tanısı ile takip edilen 0 – 18 yaş arası hastalar incelenmiştir. Toplam 79 hasta dosyası taranmış ve bu hastaların 76'sı analize dahil edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 versiyon paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Neuroblastoma is an embryonal malignancy with wide heterogeneity in clinical course, treatment responses and prognosis. There are tumors that have spontaneous regression as well as patients with progressive disease despite intensive multimodal treatment. For this reason, staging systems and risk classifications have been organized. Our aim in this study is to discuss surgical and imaging-based staging systems and risk classifications based on the results of our patients. Patients and Methods: Patients between the ages of 0 and 18 years who were followed up with a diagnosis of neuroblastoma in the Department of Pediatric Oncology, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Hospital between January 2009 and December 2020 were analyzed. A total of 79 patient files were reviewed and 76 of these patients were included in the analysis. The data obtained in the study were analyzed with SPSS version 25.0 package program.