Covıd-19 korkusunun umutsuzluk ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisi
The relationship of Covid-19 fear with hopelessness and psychological well-being
  1. Tez No: 800363
  2. Yazar: BÜŞRA İLKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Aile sağlığı merkezlerine başvuran erişkinlerde Covid-19 korkusunun umutsuzluk ve psikolojik iyi oluş düzeyi ile ilişkisinin saptanması Yöntem: Kesitsel analitik tipte olan çalışmamız İzmir il merkezinde Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı merkezlerinde yapılmıştır. Araştırmanın evreni 20.866 kişidir. Evreni bilinen örneklem hesabına göre çalışmaya en az 378 kişi alınması hedeflenmiş ve aile sağlığı merkezlerine başvuran 18 yaş üstü 383 kişi gönüllülük çerçevesinde çalışmaya dahil edilmiştir. Etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra veriler Nisan 2021 tarihinde toplanmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Covid-19 Korkusu Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ile Psikolojik İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ve analizinde IBM SPSS 24.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between fear of Covid-19 and the level of hopelessness and psychological well-being in adults who applied to family health centers Method: Our cross-sectional analytical study was conducted in Dokuz Eylul University Education Family Health Centers in Izmir city center. The population of the research is 20,866 people. It was aimed to include at least 378 people in the study according to the sample whose population is known, and 383 people over the age of 18 who applied to family health centers were included in the study within the framework of voluntariness. Data were collected in April 2021 after obtaining ethical committee and institutional permissions. Sociodemographic data form, Covid-19 Fear Scale, Beck Hopelessness Scale and Psychological Well-Being Scale were applied to the participants. IBM SPSS 24.0 program was used in the evaluation and analysis of the data obtained from the research.