COVİD-19 pandemisinde yoğun bakımda HİGH FLOW nazal kanülasyon ile uzun süreli uyanık prone pozisyon uygulamasının etkinlik ve hasta toleransı açısından retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of LONG-TERM awake prone position application with HİGH flow nasal cannulation in icu in the COVİD-19 pandemic in terms of efficiency and patient tolerance
  1. Tez No: 800383
  2. Yazar: MERVE ÖZLEM DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı COVID-19 hastalarında HFNC ve uyanık prone pozisyonunu uygulamasının birleştirilerek hastaların entübasyon ihtimalinin azalıp azalmadığını gözlemlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: 1 Nisan 2020 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında COVID-19 tanısı almış İstanbul Tıp Fakültesi yoğun bakım ünitesinde HFNC ile takip edilen hastalar dahil edilmiş, hasta verileri retrospektif olarak taranmıştır. Elektronik veri sisteminden hastanın demografik verileri, kronik hastalıkları, kullandığı ilaçlar, yoğun bakımda uygulanan tedaviler, laboratuvar sonuçları, uygulanan HFNC ve mekanik ventilasyon parametreleri ve süreleri kayıt altına alınmıştır. BULGULAR: Taramalar sonucunda toplam 222 COVID-19 tanılı hasta (%66,7 erkek, %33,3 kadın) çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların yaş ortalaması 63,9; kilo ortalaması 77,3 kg; boy ortalaması 168,9 cm; beden kitle indeksi ortalaması 27,1'dir. Dahil edilen hastaların tamamı HFNC altında takip edilmiş olup; 83 hastaya uyanık prone pozisyon uygulanmamış, 139 hastaya uygulanmıştır. Tedavi sürecinde 30 gün içerisinde entübe olmayan hastalar (n: 72, %32,4) tedavi başarılı kabul edilmiş, entübe olanlar ise (n: 150, %67,6) tedavi başarısız kabul edilmiştir. Olguların APACHE II ve SOFA skorlarının düşüklüğü ile tedavi başarıları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p < 0.01) Kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği olan hastaların tedavi başarısızlığı daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study is to observe whether the rate of intubation is reduced by combining HFNC and awake prone positioning in COVID-19 patients. MATERIALS AND METHODS: Patients who were diagnosed with COVID-19 between April 1, 2020 and December 31, 2021 and followed up with HFNC in the intensive care unit of Istanbul Medical Faculty were included, and patient data were scanned retrospectively. Demographic data of the patient, chronic diseases, drugs used, treatments applied in the intensive care unit, laboratory results, applied HFNC and mechanical ventilation parameters and durations were recorded from the electronic data system. RESULTS: As a result of the scans, a total of 222 patients diagnosed with COVID-19 (66.7% male, 33.3% female) were included in the study. The mean age of the cases was 63.9; weight average 77.3 kg; average height of 168.9 cm; body mass index average is 27.1. All of the included patients were followed up under HFNC; awake prone position was not applied to 83 patients and 139 patients were applied. During the treatment process, patients who were not intubated within 30 days (n: 72, 32.4%) were considered successful, while those who were intubated (n: 150, 67.6%) were considered unsuccessful. The low APACHE II and SOFA scores of the cases and the treatment success were found to be statistically significant. (p < 0.01) Treatment failure was found to be higher in patients with heart failure and kidney failure.