Tüberkülozlu hastaların serumlarında adenozin deaminaz (ADA) aktivitesinin tayini ve polimeraz zincir reaksiyonu (PVR) değerleriyle karşılaştırılması
  1. Tez No: 80041
  2. Yazar: SEYHAN ULUSDOYURAN GÜMÜŞLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
31 6. ÖZET Bu çalışmada 20 ppd (+), 15 ppd (-) kişiyle, 24 tüberküloz hastasında serum ADA aktivitesi ve PCR değerleri araştirıldı. ARB'nin standart olarak alındığı hasta grubunda ADA aktivitesi ppd (-) ve ppd (+) kişilere göre yüksek olarak bulundu. (P< 0.0005) PCR'm spesifite ve sensivitesi sırası ile % 100 ve % 95-8 olarak bulundu. ADA'nın spesifitesi % 94.3, sensivitesi ise % 91.7 olarak bulundu. Tüberkülozlu hastalarda ADA enzim aktivitesinin kültür çalışmaları ve PCR ile birlikte kliniğe yardımcı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
32 7. SUMMARY In the present study, ADA activities and PCR values were evaluated in 20 ppd (+), 15 ppd (-) and 24 tuberculosis patients. ADA activities were higher in ARB standart patient group from those in ppd (-) and ppd (+) groups. PCR spesifity and sensitivity was found to be 100 % and 95-8 % respectively. ADA spesifity was found to be 94.3 % and sensivity was found to be 91.7%. In patients with tuberculosis ADA enzyme activity is thought to be useful for clinical approaches if both culture work, PCR and ADA enzyme activity is evaluated.