Aktif eleman tabanlı nöron devre tasarımları
Active element based neuron circuit designs
- Tez No: 800420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sinir sistemi oldukça kompleks bir yapıdır. Son yıllarda araştırmacılar beyin ve sinir sistemini modellemeye çalışmışlardır. Nöronların tepkileri biyolojik ve fiziksel sebeplerden dolayı nonlineer özelliktedir. Bu çalışmada aktif elemanlar ile tasarlanan üç adet nöron tepkisini gerçekleştiren devreler tasarlanmıştır. Memristör ve OTA devre elemanlarını içeren bu devre modelleri girişlerine uygulanılan akım (kare dalga ve rampa fonksiyonu şeklinde) sonucunda sinir hücrelerinin tepkileri elde edilmiştir. Ayrıca bu devrelerde gerilim kontrolü ile birçok nöron tepki çeşitleri elde edilmektedir. Fiziksel olarak gerçekleştirilmesi günümüzde zor olan ancak nanoteknolojinin gelişmesiyle birlikte nanometre mertebesinde üretilebilecek bu devreler ile tıpta yeni bir tedavi yöntemi oluşturması düşünülmektedir. Böylelikle günümüzde tedavi edilmesi mümkün olmayan sinir sistemi hastalıklarında istenilen tepkileri üretebilecek ve vücuda uyumlu elektronik sinir hücreleri sayesinde tedavi gerçekleştirebilmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The nervous system is a very complex structure. In recent years, researchers have tried to model the brain and nervous system. For biological and physical reasons, the responses of neurons are non-linear. In this study, circuits that perform three neuron responses designed with active elements are designed. The responses of nerve cells are obtained as a result of the current (in the form of square wave and ramp function) applied to the inputs of these circuit models containing memristor and OTA circuit elements. In addition, many types of neuron responses are obtained by voltage control in these circuits. It is thought that these circuits, which are difficult to realize physically today but can be produced at the nanometer level with the development of nanotechnology, will create a new treatment method in medicine. Thus, it is foreseen that it will be able to produce the desired reactions in nervous system diseases that cannot be treated today and to perform treatment thanks to electronic nerve cells compatible with the body.