Androjen baskılama tedavisi uygulanan hastalara verilen eğitim ve telefonla izlemin semptom yönetimine ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of education and telephone follow-up on symptom management and quality of life in patients receiving androgen deprivation therapy
  1. Tez No: 800421
  2. Yazar: TUĞBA SINMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İlerlemiş prostat kanseriyle birlikte lokalize kanserlerin tedavisinde de kullanımı giderek artan ve sağkalım sonuçlarını iyileştirdiği gösterilen androjen baskılama tedavisinin, hipogonadizm ile ilişkili bir çok semptoma neden olarak hastaların yaşam kalitesini azaltan olumsuz etkilerinin önlenmesi ile ilgili literatürde yeterli hemşirelik araştırması bulunmamaktadır. Bu bilgiler ışığında tasarlanan randomize kontrollü deneysel çalışmanın amacı, prostat kanseri nedeniyle Androjen Baskılama Tedavisi uygulanan hastalara verilen eğitim ve telefonla izlemin semptom yönetimine ve yaşam kalitesine etkisini belirlemekti. Araştırmanın örneklemi, bir üniversite hastanesinin medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi polikliniklerine Mayıs 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya alınma kriterlerine uyan 60 hastanın deney ve kontrol gruplarına randomize edilmesiyle belirlendi. Araştırmanın verileri; ilk yüz yüze görüşmede ve 3 ay sonraki son yüz yüze görüşmede 'Kişisel Bilgi Formu', 'Hasta İzlem Formu', 'EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği' ve 'EORTC QLQ-PR25 Prostat Modülü' ile toplandı. Deney grubundaki hastalara ilk yüz yüze görüşmede araştırmacı tarafından geliştirilen eğitim kitapçığı ve hasta eğitimi verilerek ardından hastalar, ilk yüz yüze görüşmeden sonraki 2, 4, 6, 8 ve 10. haftalarda olmak üzere üç ay boyunca 15 günde bir telefonla aranarak semptomlar yönünden izlendi ve eğitim kısaca tekrarlandı. Kontrol grubuna ise sadece eğitim kitapçığı verildi. Sonuçlar, uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak %95 güven aralığında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The literature lacks sufficient nursing research on the prevention of the harmful effects of androgen deprivation therapy, which is increasingly used to treat localized cancers in addition to advanced prostate cancer (PCa) and has been shown to increase survival rates but lowers patients' quality of life (QoL) by causing a number of symptoms linked to hypogonadism. The aim of the randomized controlled experimental study designed in the light of this information was to ascertain the effects of education and telephone follow-up on symptom management and QoL in patients receiving androgen deprivation therapy for PCa. The study's sample was created by randomly assigning 60 patients who met the inclusion criteria and applied to the medical oncology and radiation oncology outpatient clinics of a university hospital between May 2022 and November 2022 into the experimental and control groups. The research's data were gathered using the 'Personal Information Form', 'Patient Follow-up Form', 'EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale' and 'EORTC QLQ-PR25 Prostate Module' at the initial in-person interview and the final in-person meeting three months later. The training booklet and patient education materials created by the researcher were distributed to the experimental group's patients in the first face to face interview. After the initial interview, patients were called every 15 days for three months at weeks, second, fourth, sixth, eighth, and tenth, and the training was briefly repeated. Only the training booklet was provided to the control group. Using the relevant statistical techniques, results were assessed at a 95% confidence range.