Taş dolgu dalgakıranların stabilitesi için hesaplama modülü geliştirilmesi
Development of the calculation module for the stability of rubble mound breakwaters
- Tez No: 800469
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Taş dolgu dalgakıranlar farklı büyüklükteki taş veya beton blokların sistematik şekilde yığılmasıyla meydana gelen en eski dalgakıran tipidir. Geçmişte çokça tecrübe edilmiş olmasıyla birlikte günümüzde de sıklıkla tercih edilmekte olan bir yapı türüdür. Büyük meblağlarda yatırım ve işletme masrafları gerektiren bu yapıların tasarımındaki hassasiyetin önemi tartışılmazdır. Karmaşık etkiler altında bulunan bu yapıların tasarımına dair kriterler; doğada yapılan gözlemler, geçmiş inşa tecrübeleri, laboratuvarda yapılan fiziksel model deneyleri, bilgisayar ortamında yapay sinir ağlarının ve sayısal modellerin kullanılmasıyla çeşitli otoriteler tarafından uzun yıllar içerisinde oluşturulmuştur. Tüm bu gelişmelerin ışığında; taş dolgu dalgakıranlara dair literatürde ve ulusal/uluslararası yönetmeliklerde yer alan ifadeler, tasarım esasları incelenerek derleme niteliğinde kapsamlı bir literatür çalışması yapılarak bir hesaplama modülü geliştirilmiştir. Geliştirilen hesaplama modülü vasıtasıyla taş dolgu dalgakıranın koruyucu tabakasında ocak taşı veya beton blok eleman kullanılması durumlarına göre gövde ve kafa kesitleri tasarlanabilmektedir. Kesitleri meydana getiren tabakaların birim kesit hacimleri ve beton blok kullanımı durumunda kesitte bulunan koruyucu eleman sayısı belirlenebilmektedir. Tüm parametrelerin yapı üzerindeki etkisi gözlemlenebilmekle birlikte farklı koruyucu tabaka elemanları karşılaştırılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rubble mound breakwaters are the oldest type of breakwater, which is formed by the systematic stacking of quarry stone or concrete blocks of different sizes. It has been experienced a lot in the past and it is a type of structure that is frequently preferred todays. The importance of precision in the design of these structures, which require large amounts of investment and operating costs, is indisputable. Criteria for the design of these structures, which are under complex influences; Observations made in nature, past in construction experiences, physical model experiments in the laboratory, and the use of artificial neural networks and numerical models in the computer environment have been created by various authorities over many years. In the light of all these developments; A calculation module was developed by making a comprehensive literatüre study as a handbook by examining the expressions and design principles in the literature and national/international regulations on rubble mound breakwaters. With the developed calculation module, trunk and head sections can be designed according to the use of quarry stone and concrete block elements in the armour layer of the rubble mound breakwater. The unit section volumes of the layers that make up the sections and the number of armour elements in the cross-section can be determined in the case of using concrete blocks. While the effect of all parameters on the structure can be observed, different armour layer elements can be compared.