Destinasyon pazarlamasına ilişkin kalitenin ölçümlenmesi: Konya'daki seyahat acentaları üzerine bir araştırma
Measuring quality of destination marketing: A study on travel agencies in Konya
- Tez No: 800492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Destinasyon pazarlaması içerisinde birçok farklı paydaşın bulunmasından dolayı karmaşık bir yapıya sahiptir. Destinasyon pazarlama sürecinde başarılı olabilmek için paydaşların ve destinasyon kaynaklarının sürdürülebilirlik çerçevesinde entegre edilmesi oldukça önemlidir. Tez çalışmasının konusunu destinasyon pazarlama kalitesi oluşturmaktadır. Tez çalışmasının amacı ise, Konya'da faaliyet gösteren seyahat acentalarının destinasyon pazarlamasına ilişkin kalitenin ölçümlenmesi oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı kapsamında, nicel bir uygulama edilmiş ve araştırma tekniği olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket formları çevrimiçi ortamda uygulanarak veriler elde edilmiştir. 162 anket formundan elde edilen verilerle analizler yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezleri test etmek amacıyla t-testi ve tek yönlü Anova testleri yapılmıştır. Araştırmada sonuç olarak, katılımcıların cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve gelir düzeylerine göre destinasyon pazarlama kalitesine yönelik algılarında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Katılımcıların yaş, işyerindeki çalışma pozisyonları, sektör deneyimleri ve iş yerinde çalışma süreleri ile destinasyon pazarlama kalitesine yönelik algılarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar yorumlanarak öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Destination marketing has a complex structure due to the presence of many different stakeholders. In order to be successful in the destination marketing process, it is very important to integrate stakeholders and destination resources within the framework of sustainability. The subject of the thesis is to create the quality of destination marketing. The aim of the thesis is to measure the quality of destination marketing of travel agencies operating in Konya. Within the scope of the purpose of the study, a quantitative application was made and the survey technique was used as a research technique. Data were obtained by applying the questionnaire forms online. Analyzes were made with the data obtained from 162 questionnaires. In order to test the hypotheses formed in line with the purpose of the research, t-test and one-way Anova tests were conducted. As a result of the research, there is no significant difference in the perceptions of the participants regarding the quality of destination marketing according to gender, marital status, educational status and income level. A significant difference was found in the participants' perceptions of age, working positions at the workplace, industry experiences and working time at the workplace, and destination marketing quality. Suggestions were made by interpreting the results obtained.