Kısa atımlı temaslı kriyojenik soğutucu tasarımı, yapımı performans ve teknik özellikleri
Conduction pulse tube cryocooler, design, contruction, performance and technical specifications
- Tez No: 800493
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İlk olarak 1964 yılında Gifford ve Longsworth tarafından bulunan kısa atım tüplü soğutucular özellikle 80'lerden sonra geliştirilen faz farkı düzenleme mekanizmaları sayesinde kriyojenik soğutma sağlamaya ve yüksek verimli Stirling tipi soğutucular ile karşılaştırılabilecek verimliklere ulaşmaya başlamıştır. Kısa atım tüplü soğutucuların diğer rejeneratif soğutuculardan farklı olarak soğuk kısımda hareket eden bir parça bulundurmaması sebebiyle daha uzun ömürlü, daha düşük titreşimli ve daha düşük maliyetli bir alternatif olarak gelecekte birçok kriyojenik uygulama alanında Stirling soğutucuların yerini alması beklenmektedir. Bu tez, yapımı Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsü'ndeki Süperiletken Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (CESUR) 2022 yılının Ağustos ayında gerçekleştirilen ve takip eden aylarda üzerinde çalışmalar yürütülen, dört vanalı tip kısa atım tüplü bir kriyosoğutucu sistemini konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
Pulse tube coolers, first discovered by Gifford and Longsworth in 1964, started to provide cryogenic cooling and reach efficiencies comparable with Stirling-type coolers, especially thanks to the phase shift mechanisms developed after the 80s. Unlike other regenerative coolers, pulse tube cryocoolers are expected to replace Stirling cryocoolers in many cryogenic applications in the future, as a reliable, lower-vibration and lowercost alternative, as they do not contain any moving parts near their cold ends. This study is about a four-valve type pulse tube cryocooler system, which was built at Ankara University, Center of Excellence For Superconductivity Research (CESUR) in August 2022 and experimented on in the following months