Squaring loss in code tracking loops comparative evaluation
  1. Tez No: 8005
  2. Yazar: ERTAN HALAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ANARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
KOD İZLEME HALKALARINDA KARE ALMA KAYBI: KARŞILAŞTIRMALI DE?ERLENDİRME ÖZETÇE Gecikme kilitlemeli bir halka ayırgacında doğrusal olmayan örneğin kare-alıcı gibi, bir dizge öğesi kullanılması bazen kaçınılmaz olabilir. Böyle bir öğe gelen imgenin gürültü bileşeninden yeni ve daha etkin gürültü bileşeni oluşturduğu açıktır. İşte bu yeni durumun halkanın kod izleme başarmama doğrudan etki yaptığı bir çok araştırmada gösterilmiştir. Doğrusal öğeler kullanan halkanın izleme başarıcıma görecel olarak elde edilen halka.-gürültü-kötüleşmesi kare- alma-kaybı olarak isimlendirilmiş ve özel bir değişken, SL, ve gösterilmeye başlanmıştır. Pratik olarak gecikme kilitlemeli bir yaygın spektrumlu alıcının başarım derecesi, kollardaki her bir süzgecin band genişliklerinin uygun biçimde seçimiyle arttırılabilir, özellikle kare- alma-kaybını minimum seviyeye indirmesi bakımından, çeşitli tip kol süzgeçleri için, verilen veri hızı, ve veri gücünün gürültü gücüne oranı göz önünde bulundurulması kaydıyla, uygun bir band genişliğinin varlığı gösterilebilir.İlci farklı -sınıf kod izleme halkaları, klasik tip ve bu tipin değişik görünüşü olan ikinci tip, incelenmiş ve karşılaştırmalı grafikler bilgisayar yardımıyla çizdirilmiştir. Yukarıda bahsedilenler esas olmak üzere, bu tezde elde edilen sonuçlar, kare-alma -kaybı ana tasarım değişkeni olduğunda, yaygın spektrumlu alıcı tasarımcısına bu konuda fikir verecektir. Ek olarak da, ilgili grafikler bilgisayar programları ve bu amaçlar için türetilmiş formüller bilgi maksadıyla tezin sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ii SQUARING LOSS IK PN CODE TRACKING LOOPS: COMPARATIVE EVALUATION ABSTRACT The use of non -linear devices such as energy detectors in the discriminator of a deiay-locked-loop (DLL) will cause the noise component of a received signal to have a more deleterious effect on the rrns tracking jitter thus degrading the tracking performance. Taking as reference the baseband pseudo-noise code tracking loop this deterioration is directly represented by a special variable, Sl, and the phenomenon is called as squaring loss. Since the noise dependent criteria, for instance the mean -time- to lose lock, the rrns tracking jitter, the search rate, and also the squaring loss are affected by non-linear operations on the loop's arms, an attempt to optimize all relevant processing blocks is therefore required. For this purpose, a suitable parameter can be chosen from the squaring loss expression derived for a specific DLL.In practice, the performance of a spread spectrum receiver with a delay locked loop can be increased by the proper choice of loop's arm filter bandwidth. In particular, it can be shown that for a variety of passive arm filter types, there easts, for a given data, rate and data S/N ratio, an optimum bandwidth in the sense of minimizing loop's squaring Ioss(Sl). Taking two different classes of tracking loops, namely traditional (TCTL) and modified (MCTL) types, focus being on the latter, comparative results can be found by also considering the effects of data precoding on the noise performance of the loops. Among the other coding methods, NRZ is the most suitable both for minimizing the squaring loss and for implementing arm filters with smaller bandwidths.When band limiting effects of arm filters are included the MCTL is proved to experience a greater improvement in tracking performence over üne TCTL. Moreover, the results obtained in this thesis will ease the design of an SS receiver when the design parameter under consideration is so-called Sl- In addition, related graphs of Sl computer programs, and formulas derived for these purposes are attached to the thesis.