Hanımeli Dergisinde Türk kadını (1948-1950)
Turkish woman of Hanımeli Magazine (1948-1950)
- Tez No: 800553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Basın ve yayın organlarının çoğalması insanların bu alanda aktifleşmesini sağlamaktadır. Basın yayın organları arasında dergiler de önemli bir yerdedir. Kadınların basın hayatına girişi ile özellikle dergicilik yoğun talep görmeye başlamıştır. 1948 yılında yayın hayatına giren Hanımeli Dergisi'de dönemin kadınları için önemli bir araç olarak yerini almıştır. Hanımeli Dergisi ile günlük rutinlerinden ayrılabilen kadınlar dergi okuyucusu olmakla yetinmemiş dergide aktif olarak yazar olmaya da başlamışlardır. Hanımeli Dergisi ilk bakışta moda dergisi olarak görünsede içeriği oldukça zengindir. Tarih, edebiyat ve sanat, moda, sağlık, spor, kadın-erkek ilişkileri, aile hayatı, güncel konular, kadınlar için elişi, dikiş nakış gibi birçok konu Hanımeli Dergisinde yer almıştır. Çalışmamızın amacı Hanımeli Dergisi'nin Türk kadınını yansıtma biçimini, Türk kadınının hayatını, dergi üzerinden değerlendirmek, dergi içeriklerini araştırmak ve literatüre kazandırmaktır. Bu çalışmada 1948 yılında ilk sayısı yayınlanan Hanımeli Dergisi tüm detayları ile ele alınmıştır. 1948-1950 yılları arasında yayınlanan 36 sayı incelenmiştir. Dönemin kadınlarının hayatları ve dönemin basın hayatı ile ilgili bilgilere,ipuçlarına dergi sayesinde ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The proliferation of press and media organs enables people to become active in this area. Among the media organs, magazines also occupy an important place. With the entrance of women to the press life, especially journalism began to be in high demand. Hanımeli Magazine, which entered the publishing house in 1948, also took its place as an important tool for the women of the period. Women who could leave their daily routines with Hanımeli Magazine were not content with being magazine readers but also started to be active writers in the magazine. Although the magazine mayseemlike a fashion magazine at first glance, its content is quiterich. Many subject ssuch as history, literature and art, fashion, health, sports, male-female relations, family, currentissues, handicrafts for women, sewingan them broidery are in cluded in Hanımeli Magazine. The aim of this study is toevaluate the way Hanımeli Magazine reflects Turkish women, the life of Turkish women through the magazine, tore search the contents of the magazine and tobring it to the literature. In this study, Hanımeli Magazine, the first issue of which was published in 1948, is discussed withall its details. 36 issues published between 1948-1950 were analyzed. Thestudy, whichconsists of threeparts, provide saccess toall the contents of the journal. Information and cluesa bout the lives of the women of the period and the press life of the period are reached through the magazine.