Beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde yeni bir yaklaşım: rezin infiltrasyon sistemi
A new approach in the treatment of white spot lesions: Resin infiltration system
- Tez No: 449014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAYILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmamızda, daimi ön dişlerin vestibül yüzeylerinde görülen gelişimsel mine opasitelerinin ve ortodontik tedaviye bağlı oluşan beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde, son yıllarda kullanılmaya başlanan rezin infiltrasyon sisteminin (ICON-DMG, Hamburg, Germany) klinik olarak etkinliğinin, ICDAS II kriterleri ve DIAGNOdent Pen kullanılarak değerlendirilmesi ve beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde kullanılmakta olan flor verniği (Duraphat-Colgate-Palmolive Co. New York) uygulamasının klinik etkinliği ile karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya 8 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük 66 hasta dahil edilmiştir. Materyaller, vestibül yüzeylerinde demineralize ve hipomineralize opak lezyonları bulunan toplam 132 adet daimi ön dişe uygulanmıştır. Lezyonlar materyaller uygulanmadan önce, uygulandıktan hemen sonra, 1 ay ve 3 ay sonra değerlendirilmiştir. Materyallerin opak lezyonları maskelemedeki başarılarının değerlendirilmesinde ICDAS II kriterlerinden yararlanılmıştır. Lezyonlarda meydana gelen yapısal değişiklikler ise DIAGNOdent Pen cihazından yararlanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Materyaller uygulandıktan sonra tüm gruplarda DIAGNOdent Pen skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş görüldüğü, ancak beyaz nokta lezyonlarına ICON uygulanan grupta (Grup 2) bu düşüşün diğer gruplara göre çok daha fazla olduğu saptanmıştır. Tüm gruplarda uygulama öncesi ve sonrası DIAGNOdent Pen skorları arasında kaydedilen ileri derecede anlamlı farklılık, uygulama öncesi ile 1.ay ve 3.ayda elde edilen skorlar arasında da devam etmiştir (p=0,0001). Her bir grupta materyaller uygulanmadan önce, uygulandıktan sonra, 1 ay ve 3 ay sonra elde edilen ICDAS II skorları birbirleriyle karşılaştırıldığında, anlamlı bir farklılık oluştuğu tespit edilmiştir (p=0,0001).
Özet (Çeviri)
Objective: Our study is aimed to compare the clinical efficacy of the resin infiltration system (ICON-DMG, Hamburg, Germany), which has been used in recent years, in the treatment of developmental enamel opacities and orthodontic treatment-related white spot lesions on the vestibular surfaces of permanent anterior teeth with fluoride varnish (Duraphat-Colgate-Palmolive Co. New York) application to white spot lesions by using DIAGNOdent Pen and ICDAS II criteria. Method: Our study involved 66 patients older than 8 and younger than 18. Materials were applied to 132 permanent anterior teeth with demineralised and hypomineralized opaque lesions on their vestibular surfaces. Lesions were evaluated before, right after, 1 and 3 months after the materials applied. ICDAS II criteria were used to assess the performance of the materials in the masking opaque lesions. The structural changes which occur in the lesions were evaluated by using DIAGNOdent Pen device. The data obtained from this study was evaluated with SPSS program. Results: There was a statistically significant decrease in DIAGNOdent Pen scores in all groups after the application of the materials, but it was found that this decrease was significantly higher in the ICON group (Group 2) compared to the other groups. A further significant difference in the DIAGNOdent Pen scores obtained before and after administration in all groups continued between the scores obtained before administration and the scores obtained at month 1 and month 3 (p = 0.0001). There was a significant difference between the ICDAS II scores obtained before, after, 1 and 3 months after the application of the materials in each group, when compared with each other (p = 0.0001).