Akut böbrek hasarı nedenı̇yle takı̇p edı̇lenhastalarda ürı̇ner sı̇stem ultrasonografı̇sı̇nı̇ntanısal katkısının ı̇ncelenmesı
  1. Tez No: 800736
  2. Yazar: BEKTAŞ CAN BALKIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Nefroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Emergency Medicine, Nephrology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada; acil serviste akut böbrek hasarı ile takip edilmiş ve üriner sistem sonografik incelemesi olan hastalarda retrospektif olarak akut böbrek hasarını ön görebilme, etyolojisini aydınlatabilme, hangi ABH vakalarında sonografik incelemenin daha anlamlı olabileceğini bulmak hedeflenmektedir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisine 01.01.2019 – 31.12.2021 tarihleri arasında başvuran 496 hastanın verileri analiz edildi. %61,3'ü (n=304) erkek, %38,7'si (n=192) kadındı. Olguların yaş aralığı 18 ile 97 yıl arasında değişmekte olup ortanca yaş 67 yıl (ÇAD:20) olarak saptandı. Tüm vakaların %71,8'i prerenal (n=356) akut böbrek hasarı, %15,9'u renal (n=79) akut böbrek hasarı, %12,3'ü postrenal (n=61) akut böbrek hasarı olarak değerlendirildi. Hastaların serum kreatinin değeri 1,00 mg/dL ile 12,24 mg/dL değerleri arasında olup, ortanca değeri 2,08 mg/dL (ÇAD:1,68) olarak gözlendi. KDIGO evrelemesine göre %45,8'i evre 1 (n=227), %33,5'i evre 2 (n=166), %20,8'i evre 3 (n=103) olarak görüldü. KDIGO evresi arttıkça; renal ekojenitenin normal sınırlar dışına çıktığı görülmektedir. Prerenal ABH olan vakalarda patolojik sonografik bulgu sıklığı azalmaktadır. Sonuç olarak KDIGO evresi arttıkça vakaların sonografik inceleme ile elde edilen patolojik bulgu görülme sıklığı artmaktadır, renal ve postrenal ABH düşünülen vakalarda sonografik inceleme ile elde edilen patolojik bulgu görülme sıklığı artmaktadır ve bu hasta grubuna sonografik inceleme yapılması önerilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to retrospectively predict acute kidney injury, identify its etiology, and determine when sonographic examinations may be most informative in patients who presented with acute kidney injury in the emergency department and underwent urinary system sonographic examinations. The study analyzed the data of 496 patients who were admitted to the Hacettepe University Faculty of Medicine Adult Emergency Service between January 1, 2019, and December 31, 2021. Of these patients, 61.3% (n=304) were male, and 38.7% (n=192) were female. The median age was 67 years (IQR: 20), and the patients' ages ranged from 18 to 97 years. Among the cases, 71.8% (n=356) were diagnosed with prerenal acute kidney injury, 15.9% (n=79) with renal acute kidney injury, and 12.3% (n=61) with postrenal acute kidney injury. The serum creatinine levels of the patients ranged from 1.00 mg/dL to 12.24 mg/dL, with a median of 2.08 mg/dL (IQR: 1.68). According to the KDIGO staging, 45.8% (n=227) of the cases were classified as stage 1, 33.5% (n=166) as stage 2, and 20.8% (n=103) as stage 3. In this study, it is observed that as the KDIGO stage increases, renal echogenicity exceeds the normal limits. The frequency of pathological sonographic findings decreased in cases with prerenal acute kidney injury. Therefore, the study suggests that sonographic examination may be most useful in cases with suspected renal and postrenal acute kidney injury, where the frequency of pathological findings obtained by sonographic examination is higher.