Hipoksik iskemik ensefalopati nedeniyle terapötik hipotermi tedavisi uygulanan hastalarda akut böbrek hasarının pRIFLE ve AKIN kriterlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of acute kidney injury in patients treated with therapeutic hypothermia for hypoxic-ischemic encephalopathy: Assessment based on pRIFLE and AKIN criteria
  1. Tez No: 870032
  2. Yazar: ECE TUĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Hipoksik-iskemik ensefalopati (HİE), perinatal hipoksi-iskemi sonrası gelişen, yenidoğan döneminde önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Hipoksik-iskemik ensefalopatide santral sinir sistemine ilave olarak çeşitli organ sistemlerinin tutulumu da görülmektedir ve renal sistem tutulumu sonrası oluşan organ hasarı sıkça gözlenir. Bu çalışmada yenidoğan yoğun bakım ünitesinde HİE tanısı ile terapötik hipotermi tedavisi alan yenidoğanlarda farklı sınıflama kriterlerine göre akut böbrek hasarının (ABH) tanımlanması ve ABH gelişimi için risk faktörlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, hastanemiz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 2018 Haziran ve 2023 Haziran tarihleri arasında HİE tanısı ile takip edilen ve hipotermi tedavisi alan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Olguların demografik bilgileri, antepartum risk faktörleri, klinik özellikleri ve uygulanan tedaviler hastane dosyalarından kaydedildi. Terapötik Hipotermi tedavisi süresince ve tedavi bitiminde üre, serum kreatinin, idrar çıkışı incelendi. Olgular standart tanım, AKIN, pRIFLE ve nRIFLE kriterlerine göre ABH gelişenler ve gelişmeyenler olarak iki gruba ayrıldı ve istatistiksel olarak kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya Evre 2-3 HİE tanısı almış, terapötik hipotermi uygulanan 82 bebek dâhil edildi. Hastaların %31,7'si (n=26) kız, %68,7'si (n=42) erkek, ortalama gestasyon yaşları ve doğum tartıları sırasıyla 38,39±1,81 hafta ve 3028,84±492,87 gram olarak bulundu. Otuz iki (%39) olguda standart tanıma göre ABH geliştiği saptandı. Bu olgularda annede plasenta dekolmanı sıklığı daha fazla (p=0.013), 1. ve 5. dk Apgar skoru anlamlı daha düşük (p=0.009, p=0.003), postnatal 1. saat kan gazında laktat düzeyi (p=0.007) yüksek saptandı. ABH gelişen grupta trombosit miktarı daha düşük ve protrombin zamanı (PT) daha uzundu (p=0.034, p=0.004). ABH gelişen hastalarda yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalış süresi daha uzun (p=0.007), inotrop ihtiyacı daha fazla (p=0.002), birden fazla antikonvülzan kullanımı daha sık (p=0.009) bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypoxic-ischemic encephalopathy (HIE) is a significant cause of mortality and morbidity in the neonatal period, developing after perinatal hypoxia-ischemia. In addition to neonatal brain injury, multisystem involvement is observed in HIE and renal system involvement is one of the most common organ injuries. This study aimed to define acute kidney injury (AKI) in neonates receiving therapeutic hypothermia treatment in the neonatal intensive care unit (NICU) diagnosed with HIE using different AKI definition systems and to investigate risk factors for AKI development. Materials and Methods: In our study, neonates diagnosed with HIE who were treated with therapeutic hypothermia in NICU between June 2018 and June 2023 were retrospectively evaluated. Demographic data, antepartum risk factors, clinical features, and treatments were recorded from hospital files. During and after hypothermia treatment, urea, serum creatinine, and urine output were examined. The cases were divided into two groups: those who developed AKI and those who did not, according to the standard definition, AKIN, pRIFLE, and nRIFLE criteria and statistically compared. Results: Eighty-two patients diagnosed as Stage 2-3 HIE who were treated with therapeutic hypothermia were included in the study. Of the 82 patients, twenty six (%31,7) were female and 42 (%68,7) were male. The average gestational ages and birth weight of the cases included were 38,39±1,81 weeks and 3028,84±492,87 grams, respectively. Thirty two neonates (39%) were found to have AKI according to the standard AKI definition. Among the cases with AKI, maternal placental abruption was more frequent (p=0.013), the 1st and 5th minute Apgar scores were significantly lower (p=0.009, p=0.003) and the lactate level in the postnatal 1st hour blood gas was found to be higher (p=0.007). The platelet counts were lower and the prothrombin time (PT) was found to be longer in the AKI group (p=0.034, p=0.004). Patients who developed AKI had a longer stay in the NICU (p=0.007), a more frequent need for inotropic drugs (p=0.002), and more frequent convulsions requiring multiple anticonvulsants (p=0.009).