Yönetici desteği ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide yaşam tatmininin aracı etkisinin belirlenmesi: Öğretmenler üzerine bir çalışma
Determining the instrumental effect of life satisfaction on the relationship between manager support and phychological wellbeing: A study on teachers
  1. Tez No: 800745
  2. Yazar: FATMA CANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yönetici desteği, eğitim sektöründe görev yapan her çalışanın iş yaşamında her zaman ihtiyaç duyacağı önemli konularda bir tanesidir. Hızla küreselleşen dünyada eğitim sektörünün en değerli sermayesinin insan olması sebebiyle kurumsal örgütlerin çalışana olan yaklaşımı ve ona verdiği değer artmıştır. Eğitim sektöründe görev yapan öğretmen ve diğer çalışanlar tarafından olumlu olarak görülen her davranış, kurumsal örgütün başarısını doğrudan artırmaktadır. Bu kapsamda çalışan personelin içerisinde bulunduğu çalışma ortamında kendisini psikolojik olarak iyi hissetmesi, bireyin yaşam tatminini arttırıcı bir unsur olarak görebilmektedir. Bununla beraber, çalışanın yaşam tatminin iyi olması için gerekli olan destek düzeyleri de çok önemlidir. Araştırmada yer alan değişkenlerle ilgili literatür incelendiğinde, kamu kurumları üzerindeki yapılan araştırmalar az ve yetersiz olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu araştırmanın amacı, Osmaniye ilinde görev yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kayıtlı öğretmenlerin yönetici desteği ile psikolojik iyi oluş ilişkisinde yaşam tatmininin aracı rolünü belirlemektir. Araştırmada ilk olarak yönetici desteği, psikolojik iyi oluş ve yaşam tatmini kavramlarından bahsedilmiş, daha sonra ise bu kavramlar arasındaki ilişkiler örgütsel düzeyde incelenmiştir. Etik kurallar kapsamında araştırma yapabilmek gerekli izinler alındıktan sonra Osmaniye ilinde görev yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kayıtlı öğretmenler üzerinde kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 300 anket dağıtılmış ve 257 anketten geri dönüş sağlanmıştır. Geri dönüş yapılan anketlerin herhangi birisinde eksik cevaplandırma olmadığından dolayı çalışmaya bu anketlerle devam edilmiştir. Elde edilen veri setinin analizi kapsamında, doğrulayıcı faktör analizi, değişkenler arası ilişkilerin incelenmesi için korelasyon analizi, değişkenler arası etkinin bulunması için regresyon analizi, aracılık testi, değişkenler arası karşılaştırma analizi ve yol analizi için yapısal eşitlik modellemesi analizlerinden yararlanılmıştır. Doğrudan etki modeli incelendiğinde bağımsız değişken olan yönetici desteği bağımlı değişken olan psikolojik iyi oluşu pozitif yönlü etkilemektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Manager support is one of the important issues that every employee working in the education sector will always need in their business life. Due to the fact that the most valuable capital of the education sector in the rapidly globalizing world is human, the approach of corporate organizations to their employees and the value they attach to them have increased. Every behavior seen as positive by teachers and other employees working in the education sector directly increases the success of the corporate organization. In this context, the feeling of psychological well-being of the working personnel in the working environment can be seen as an element that increases the life satisfaction of the individual. However, the level of support necessary for the employee's life satisfaction is also very important. When the literature on the variables in the research is examined, it is seen that the studies on public institutions are few and insufficient. Therefore, the aim of this research is to determine the mediating role of life satisfaction in the relationship between administrator support and psychological well-being of teachers registered to the Provincial Directorate of National Education working in Osmaniye. In the research, firstly, the concepts of managerial support, psychological well-being and life satisfaction were mentioned, and then the relations between these concepts were examined at the organizational level. After obtaining the necessary permissions to conduct research within the scope of ethical rules, 300 questionnaires were distributed to the teachers registered to the Provincial Directorate of National Education working in Osmaniye, using the convenience sampling method, and 257 questionnaires were returned. Since there were no missing answers in any of the returned questionnaires, the study continued with these questionnaires. Within the scope of the analysis of the obtained data set, confirmatory factor analysis, correlation analysis for examining the relations between variables, regression analysis for finding the effect between variables, mediation test, comparison analysis between variables and structural equation modeling analyzes for path analysis were used. When the direct effect model is examined, manager support, which is the independent variable, positively affects the dependent variable, psychological well-being (p0.05).