Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda cerrahi tedavi sonrası serum chemerin ve ekokardiyografik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of serum chemerin and echocardiographic parameters after surgical treatment in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 800816
  2. Yazar: ALPEREN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), uykuda üst hava yollarının tekrarlayan obstrüksiyonu ile karakterize, kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız risk oluşturan hastalıktır. Serum chemerin hem OUAS hem kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili bulunan bir adipokindir. Amacımız OUAS tanılı cerrahiye giden hastalarda sağ ventrikül fonksiyonlarını“Speckle tracking ekokardiyografi”(STE) ile değerlendirmek ve serum chemerin düzeyleri ile ilişkisini araştırmaktır. Metot: Çalışmaya toplamda 43 OUAS'lı hasta alınmış olup cerrahi öncesi ve cerrahiden 6 ay sonra ekokardiyografik kayıtlar alındı ve serum chemerin düzeylerine bakıldı. Serum chemerin düzeylerini OUAS hastaları ile kıyaslamak üzere demografik özellikleri benzer özellikte olan 20 kişilik kontrol grubu oluşturuldu. STE ile Sağ ventrikül (RV) ve sol ventrikül (LV) strain ölçümleri yapıldı. AHİ'de %50‟den fazla düşüş cerrahi yanıt kriteri olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a disease characterized by recurrent upper airways obstruction during sleep, which poses an independent risk for cardiovascular diseases. Serum chemerin is an adipokine that has been associated with both OSAS and cardiovascular diseases. Our aim is to evaluate right ventricular functions with“Speckle tracking echocardiography”(STE) and to investigate its relationship with serum chemerin levels in patients with a diagnosis of OSAS undergoing surgery. Method: A total of 43 patients with a diagnosis of OSAS were included in the study, and echocardiographic records were taken before and 6 months after surgery, and serum chemerin levels were measured. A control group of 20 people with similar demographic characteristics was formed to compare serum chemerin levels with OSAS patients. Right ventricular (RV) and left ventricular (LV) strain measurements were performed with STE. A reduction of more than 50% in AHI was accepted as a criterion for surgical response. Results: In post-surgical echocardiographic evaluation positive improvement was observed in RV parameters (SPAB (26.97±4.16 vs. 25.06±2.90, p=0.008), TAPSE (2.16±0.15 vs.