Public and private domains in urban space: a study on old and contemporary districts of Casablanca
- Tez No: 800832
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, kentsel alanların mekânsal yönlerini, ana kurucu unsurlar olarak kamusal ve özel alanlar açısından ele almaktadır. Kamusal, özel ve ara (yarı-kamusal, yarı-özel) alanları kentsel mekânın ana bileşenleri olarak tanımlamaktadır. Bu araştırmada kamusal alan sokağı, özel alan ise evi ifade etmektedir. Bu araştırma, sosyo-mekânsal bir meselenin genel bir vizyonuna odaklanmaktadır. Kentsel mekânın en küçük bileşeni olarak dış/iç, dış/iç ve spesifik bir şekilde sokak/ev arasındaki etkileşimi ele almaktadır. Buna ek olarak tez, kamusal alanın sosyal etkileşim için bir yer olduğunu, özel alanın ise ev içi yaşam için bir yer olduğunu savunmaktadır. Son olarak, çalışma Kazablanka'nın iki kentsel mahallesini karşılaştırmaktadır. Bunlardan ilki, Akdeniz geleneksel tarzını yansıttığı için şehrin kimliğinin belirgin olduğu eski Medina'dır. İkincisi ise yeni şehircilik ilkeleri olarak çağdaş uluslararası tarzın öne çıktığı yeni kentsel mahalle Casablanca Finance City (CFC). Araştırma aynı zamanda her iki kentsel mahalleyi kamusal ve özel alanların mekânsal etkileşimi perspektifinden karşılaştırmaktadır. Gerçekten de bu mekânsal etkileşim hem sosyal etkileşimi hem de kentsel mekânın mahremiyetini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the spatial aspects of urban areas in terms of public and private spheres as the main constituent elements. It identifies the public, the private and the intermediate (semi-public, semi-private) spaces as the main constituents of the urban space. The public space in this research refers to the street, whereas the private space refers to the house. This research focuses on a general vision of a socio-spatial issue. It is apprehending the interaction between exterior/interior, outside/inside and in a specific manner, the interaction between street/house as the smallest component of urban space. Additionally, the thesis argues that the public space is a place for social interaction, while the private space is a place for domestic life. Additionally, the study is targeting an urban neighborhood of Casablanca, the old Medina, where the identity of the city is obvious, as it reflects the Mediterranean traditional style. The research also analyses this urban neighborhood from the spatial interaction perspective, of the public and private spaces. Indeed, this spatial interaction influences both the social interaction and the privacy of urban space.