Defining semi-public space: A case study in the gated communities of Yaşamkent, Ankara
Yarı-kamusal alanın tanımlanması: Ankara Yaşamkent'teki kapalı sitelerde bir saha çalışması
  1. Tez No: 481605
  2. Yazar: CEREN KULKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kent mekanlarının kullanımı ve dönüşümü toplumun kültürel kodlarının oluşumu açısından hayati önem taşıdı. Kent mekanları yalnızca toplumun çatışmalarına, uzlaşmalarına ve ikilemlerine sahne olmakla kalmadı, aynı zamanda insanlar tarafından şekillendirildi, dönüştürüldü ve yeniden üretildiler. Günümüzde, kent mekanı kamusal hayatın olmazsa olmaz bir parçası olarak ele alınıyor. Üst orta sınıfın kendini bir süredir toplumun geri kalanından ayırma, ayrı tutma çabası olduğu ve bu doğrultuda kapalı ve özel alanlarda yaşamayı tercih ettiği konuşulmakta. Kamusal mekanlardan ve kamusal hayattan bu kasıtlı kopuş kapalı sitelerle ilgili literatürün odağı haline geldi. Bu tez çalışması, kapalı siteleri toplumsal ayrışma kavramsallaştırmasının ötesine taşıyarak kent mekanının kullanımı, üretimi ve dönüşümü kapsamında ona biraz da karşı gelecek şekilde tek bir alanın nasıl kapatıldığı, özelleştirildiği ve idealize edildiğini tartışmayı amaçlamaktadır. Diğer bir deyişle, bu çalışma kapalı siteleri yalnızca yeni bir toplumsal ayrışma modeli olarak ele almak yerine kapalı yerleşim yerlerini hem özel hem de kamusal alanın izlerini taşıyan 'yarı-kamusal alan'lar olarak tanımlamaktadır. Bunu Yaşamkent örneğinde, niteliksel araştırma tekniklerini kullanarak yapılan saha çalışması sonucunda ortaya çıkan verilere göre inceleyecektir. Bu çalışma ile kapalı site sakinlerinin özel ve kamusal alanları nasıl değerlendirdikleri, bu iki alanı birbirinden hangi temalarla ayırdıkları ve bunlara bağlı olarak kapalı siteleri 'yarı-kamusal alan' tanımının altında, özel ve kamusal arasında bir tampon bölge olarak nasıl ele alınabileceği irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
For centuries, the usage and the transformation of urban spaces has been defined as crucial in reproducing cultural codes of societies. Urban spaces did not only witness the conflicts, negotiations and dilemmas of the society; they were also shaped, transformed and produced by the people. Today, urban space is accepted as an inextricable part of the public life. It is assumed that upper-middle class has been separating itself from the rest of the society by living in enclosed and private spaces. This intentional disengagement from public life and public spaces has been studied by the gated community literature. This thesis embraces gated community beyond the debate of social segregation and includes it into the discussion of using, producing and transforming urban spaces along with isolating, privatizing and idealizing a specific place. In other words, this study departs itself from an understanding that gated community is only a new form of social segregation; it acknowledges enclosed residential areas as semi-public spaces in which the attributions of public and private spaces are merged. In doing so, the case of Yaşamkent, Ankara is studied on the basis of a qualitative research in Yaşamkent. Through such an analysis, it is aimed to understand how the residents of gated communities evaluate private and public spaces, how they demarcate these two spheres and correspondingly how can we define the gated community as a semi-public space which functions as a buffer zone in between private and public domains.