İntrakranial glial kitlesi olan hastalarda NRF2/KEAP1 yolağın araştırılması
Research NRF2/KEAP1 road in patients with intracranial glial mass
- Tez No: 800884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN MURAT GEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Gliomalar, beyin parankiminde oluşan primer beyin tümörlerinin çoğunluğunu oluşturur. Glioma, glial hücrelere benzer histolojik özelliklerde olan tümörleri belirtir. Nrf2' nin hücrelerdeki öncelikli görevi oksidatif strese karşı koruyucu cevabı organize etmektir. Bu çalışmada oksidatif stres ile glial tümörler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla Nrf2, Keap1, GSK-3ß, peroksinitrit ve malondialdehitin biyokimyasal belirteçler olarak kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmek ve sonuçta glial tümör etyopatogenezi hakkında bilgimizi artıracak yeni farmakoterapötik yaklaşımların geliştirilmesi için literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalında intrakranial tümör nedeniyle opere edilip patolojileri glial tümör olarak raporlanan 71 hasta ve kontrol grubu olarak ek hastalık ve ilaç kullanma öyküsü olmayan 40, toplamda 111 hasta çalışmaya dahil edildi. Vaka ve kontrol gruplarından alınan venöz kan biyokimya laboratuvarında homojenize edilerek ELİSA yöntemiyle çalışılarak; Nrf-2, Keap1, GSK-3ß, malondialdehit ve peroksinitrit düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda Nrf2 değerleri kontrol grubunda yüksek ve düşük dereceli glial tümörleri bulunan vaka grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. Düşük dereceli grupta Keap1 değerleri ise kontrol ve yüksek dereceli gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. GSK-3ß değerleri gruplar arasında anlamlı olarak farklı bulunmadı. Oksidatif stresin göstergesi olan peroksinitrit ve MDA değerleri ise yüksek derecli grupta kontrol ve düşük dereceli gruba göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç: Elde edilen veriler Nrf2, Keap1, GSK-3ß, MDA ve peroksinitritin glial tümör etyolojisinde rol alabileceği yönünde bazı kanıtlar oluşturmaktadır. Sonuçta, oksidatif stresin düzenlenmesinde önemli rolü olan Nrf2 ve Nrf2 modülatörleri olan Keap1 ve GSK-3ß'nın, peroksinitrit ve malondialdehit ile birlikte glial tümör patofizyolojisinde rol oynadığını kanıtlar ışığında rol oynadığını düşünmekteyiz. Gelecekte yapılacak olan çalışmaların daha büyük ve daha spesifik tümör gruplarında tekrarlanması, fizyopatolojisinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak ve potansiyel tedaviler için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Gliomas makes up the majority of primary tumors that ocur in the brain parenchyma. Glioma refers to tumors that have histological features similar to glial cells. Thr primary function of Nrf2 in cells is to regulate the protective response against oxidative stress. İn this study, we aimed to evaluate whether Nrf2, Keap1, GSK3ß, peroxynitrite and malondialdehyde can be used as biochemical markers in order to reveal the relationship between oxidative stress and glial tumors, and to contribute to the literature for the development of new pharmacotherapeutic approaches that will ultimately increase our knowledge about glial tumor etiopathogenesis. Materıal And Methods: 71 patients whose pathologies were reported as glial tumor who were operated for an intracranial tumor in Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Neurosurgery and 40 patients without a history of additional disease and drug use as a control group, a total of 111 patients were included in the study. Venous blood taken from the case and control groups was homogenized in the biochemistry laboratory and studied with the ELISA method; Nrf2, Keap1, GSK-3ß, malondialdehyde and peroxynitrite levels were compared. Results: İn our study, Nrf2 values were found to be statistically higher in the control group tha in the case group with high and low grade glial tumors. Keap1 values were higher in the low-grade group than in the control and high-grade groups. GSK-3ß values were not different between the groups. Peroxynitrite and MDA values, which are indicators of oxidative stress, were found to be significantly higher in the high-grade group than in the control and low-grade groups. Conclusion: The data obtained provide some evidence that Nrf2, Keap1, GSK3ß, MDA and peroxynitrite may play a role in the etiology of glial tumors. In conclusion, we think that Nrf2 and Nrf2 modulators Keap1 and GSK-3ß, which play an important role in the regulation of oxidative stress, play a role in the pathophysiology of glial tumors together with peroxynitrite and malondialdehyde. Repeating future studies in larger and more specific tumor groups will provide a better understanding of the pathophysiology and will guide potential treatments.