Siyasal bir kavram olarak güvenlik: Güvenlikleştirme ve güvenlik dışılaştırma; Türkiye'de siyasi partilerin Suriyelilere dönük söylemsel pratikleri
Security as a political concept: Securitization and desecuritization; Discoursive practices towards Syrians by political parties in Turkey
- Tez No: 800914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER AKTÜKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Güvenlik, Uluslararası İlişkiler disiplininin de gündelik siyasetin de temel kavramlarındandır. Siyasilerin konuşmalarında kendisine sürekli yer bulan insanın, toplumun ve devletin güvenliği, Güvenlik Çalışmalarının başlıca konuları olmaktadır. Kullanımı yaygın ve merkezi bir kavram olmasına rağmen güvenliğin ne olduğuna dair görüş birliği yoktur. Anlamı, söyleyen ile dinleyenin ne anladığına ve bağlamına göre değişmektedir. Bunun, güvenliği nesnel olmaktan çok uzak; öznel ve siyasal bir kavram şeklinde göstermesi mümkündür. Tezin birincil araştırma sorusu bu varsayım üzerine bina edilmiştir. Güvenliğin siyasal bir kavram olup olmadığı, öyleyse neden ve nasıl olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Güvenliği özneler arası inşa sürecinin ürünü olarak kavrayan Güvenlikleştirme Kuramına göre, güvenlikleştirme denilen bu süreci anlamak için siyasal elitlerin söylemlerine, söz edimlerine bakmak gerekmektedir. Buna binaen, çalışmanın kuramsal çerçevesini Kopenhag Okulu'nun Güvenlikleştirme Kuramı, metodolojisini ise söylem analizi teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Security is one of the fundamental concepts of both the everyday politics and the discipline of International Relations. The security of individuals, society, and the state, which constantly finds a place in the speeches of politicians, is one of the main topics of Security Studies. Despite being a widely used and central concept, there is no consensus on what security is. Its meaning varies depending on the context and what the speaker and listener understand from it. Thus, it is possible to show that security is not an objective concept, but a subjective and political one. The primary research question of this thesis is based on this assumption. It attempts to understand whether security is a political concept, and if so, why and how. According to the Securitization Theory, which understands security as a product of inter-subjective construction process, it is necessary to look at the discourses and speech acts of political elites to understand this process called securitization. Therefore, the theoretical framework of the study is the Copenhagen School's Securitization Theory, and its methodology is discourse analysis.