Suçla ilişkilendirilen çocukların suç araçlarıyla birlikte gazetelerde yer alan görsellerinin semiyotik incelemesi
Semiotic analysis of visuals of children associate with crime with crime vehicles in newspapers
- Tez No: 800913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Araştırmada suçla ilişkilendirilen çocukların suç araçlarıyla birlikte gazetelerde yer alan görsellerinin semiyotik incelemesi yapılmaktadır. Araştırmada Türkiye'deki 42 ulusal gazetenin 01 Eylül 2017 ile 01 Ocak 2023 tarihleri arasındaki basılı ve dijital versiyonlarının manşetleri taranarak 73.743 gazete manşeti incelenmiştir. Ayrıca araştırmada merkez üssü Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem nedeniyle 07 ile 16 Şubat 2023 tarihleri arasında kamuoyuna sunulan haberler de ele alınmıştır. Araştırmada gazetelerin suç haberlerini inşa ederken kullandığı haber dilini ve mizanpaj tekniklerini inceleyerek; suç araçları ve olaya konu olan karakterlerin sunumu, suç haberlerinin manşetten verilmesi, suçlular ve suç araçlarının görsellerinin sunumunun semiyotik incelemesini yapmak amaçlanmaktadır. Ayrıca araştırmada gazetelerde fotoğraf, görsel kullanımı ve sansür sorunu ele alınarak; suç haberlerinin yazılırken semboller, işaretlerle desteklenmesi, suçla ilgili haberlerde çocukların ele alınış biçimi, gazetelerin kamu yararı adına hareket ederken işledikleri etik ihlallerin ortaya konulması ve çözüm önerileri sunulması amaçlanmaktadır. Ulusal ve uluslararası literatür tarandığında az sayıda özgün olan ve literatüre önemli bir katkı sağlayan benzer çalışmalara istinaden bu araştırma suçlu ya da mağdur olan çocukların hangi konularda haberlerde yer aldığını ve ele alınış biçiminin nasıl olduğunu geniş bir gazete arşiv taramasına dayandırması açısından önem taşımaktadır. Araştırmada haberlerde etik ilkeleri ihlal edildiği, suç aletine ve suçun işlenme yöntemine işaret eden bir yazım tarzı ve mizanpajla haberlerin sunulduğu, ancak tedbirler ve caydırıcı konulara ilişkin herhangi bir bilgiye ise az yer verildiği sonucuna ulaşılmıştır. Haberlerde, çocuklar mağdur ve suçlu biçiminde inşa edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, semiotic analysis is made of the images of children associated with crime along with their crime vehicles, in the newspapers. In the research, 73,743 newspaper headlines were examined by scanning the headlines of the printed and digital versions of 42 national newspapers in Turkey between 01 September 2017 and 01 January 2023. In addition, in the research the earthquake that took place in Kahramanmaraş the epicenter , was also discussed the news presented to the public between 07 and 16 February 2023 due to. In the research, by examining the news language and layout techniques used by the newspapers while constructing their crime news; It is aimed to make a semiotic analysis of the presentation of crime vehicles and the characters that are the subject of the event, the headlines of crime news, the presentation of the images of criminals and crime vehicles. In addition, in the research, the use of photographs and images in newspapers and the problem of censorship were discussed; It is aimed to support crime news with symbols and signs, the way children are handled in crime news, to reveal ethical violations committed by newspapers while acting on behalf of the public interest, and to offer solutions. It was concluded that the news was presented in a style and layout, but little place was given to any information on measures and deterrent issues. In the news, children are constructed as victims and criminals.