Polikristal güneş panellerinin coğrafi konumlara göre verim analizinin yapılması
Efficiency analysis of polycristal solar panels according to geographical locations
  1. Tez No: 800953
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKİM KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Teknolojinin ileri bir boyuta taşınması ile çeşitli enerji formları hayatımızda yer almaya başlamıştır. Bu enerji çeşitleri arasında aktif olarak en fazla ihtiyaç duyduğumuz ise elektriktir. Bu ihtiyacın karşılanması için sınırlı kaynaklar kullanılmaktadır. Kısa bir süre için sınırlı kaynaklarla elektrik üretimi karşılanmaya devam edilse de bir süre sonra enerji ihtiyacının karşılanmasında yeterli olmayacaklardır. Bu nedenle var olan kaynaklar en etkili şekilde kullanılmalıdır. Yenilenemeyen bu sınırlı enerji kaynaklarının kullanımı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün daha verimli hale gelmektedir. Buna rağmen artan enerji ihtiyacının tamamını karşılayamamaktadır. Sürekli artan enerji talebini karşılamakta iyi bir alternatif olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artmaktadır. Ve bu alanda birçok çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda yenilenebilir enerji kaynakları da üretime dahil edilerek enerji taleplerini karşılamakta kullanılmaktadır. Yenilenebilir enerji ile elektrik üretimi günümüzde istenilen düzeye ulaşmış değildir. Daha verimli elektrik üretimi yapabilmek için yeni araştırmalar da devam etmektedir. Bu çalışmada da yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten faydalanılarak, güneş panelleri ile elektrik enerjisi üretiminde coğrafi şartların güneş paneli verimine olan etkileri incelenmiştir. Türkiye'de dört farklı şehirde kurulan santral modelleri, PVSOL (fotovoltaik dizayn ve simülasyon yazılımı) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Simülasyon programında kullanılan santral modellerinde; yükselti, enlem-boylam ve sıcaklık gibi etkenlerin elektrik enerjisi üretimine etkileri incelenmiştir. Bunlara ek olarak santral modellemelerinde gölgelenmenin etkisi de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, various forms of energy have started to take place in our lives. Among these types of energy, the one we need most actively is electricity. Limited resources are used to meet this need. Although electricity production continues to be met with limited resources for a short time, they will not be sufficient to meet the energy needs after a while. Therefore, existing resources should be used in the most effective way. The use of these limited non-renewable energy resources is becoming more efficient day by day with the development of technology. However, it cannot meet all of the increasing energy needs. The tendency towards renewable energy sources, which is a good alternative to meet the ever-increasing energy demand, is increasing. And many studies are being done in this field. As a result of the studies, renewable energy sources are also included in the production and used to meet the energy demands. Electricity generation with renewable energy has not reached the desired level today. New researches continue to be able to produce more efficient electricity. In this study, the effects of geographical conditions on solar panel efficiency were investigated in the production of electrical energy with solar panels by utilizing the sun, which is a renewable energy source. The power plant models established in four different cities in Turkey were analyzed using PVSOL (photovoltaic design and simulation software). In the power plant models used in the simulation program; The effects of factors such as altitude, latitude-longitude and temperature on electrical energy production were investigated. In addition to these, the effect of shading on the power plant models was also analyzed.