Camsı karbon ve polikristalin gümüş elektrodlar üzerine bakırın elektrokristalizasyonunun incelenmesi
A Study of electrocrystallization of copper on vitreous carbon and polycrystalline silver electrodes
  1. Tez No: 9232
  2. Yazar: HÜSEYİN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA L. BERKEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET CAMSI KARBON VR POLİKRİSTALİN GÜMÜŞ ELEKTRODLAR ÜZERİNE BAKIRIN ELEKTROKRİSTALİZASYONUNUN İNCELENMESİ Bu araştırmada asidik CuSO4 banyosundan bakırın elektrokristalizasyonunun başlangıç aşaması incelenmiştir. Bakır elektrılitik olarak camsı karbon ve polikristalizalin gümüş elektrodlar üzerine, potasnsiyostatik yöntem ile biriktirilmiştir.Bakrıın asidik CuSO4 banyosundan elektrolizasyonunda akım- zaman eğrileri çizilmiş ve bu eğriler analizlenmiştir. Bu eğrilerin analizi için hazırlanmış matemetik model kullanılmıştır.Kullanılan matematik modelde, kristallerin koni şeklinde büyüdüğü ve çekirdeklenmenin sonsuz olarak devam ettiği varsayılmıştır. Akım -zaman eğrilerinin hazırlanan matematik modele göre analizlenmesinden çeşitli şartlarda çekirdeklenme ve kristal büyüme hız sabitlerinden, bakırın elektrolizasyonunun başlangıç aşamasına etki eden faktörlerin ne şekilde etki ettikleri tesbit edilmiştir.Özellikle karbon elektrod durumunda, bakırın elektrolizasyonunun mekanizmasında hız belirleyen basamağın Cu2+ e- (Cu+ olduğu bulunmuştur. Akım-zamahn eğrilerinin incelenmesi sonucunda, şartlara göre bakırın tabaka tabaka büyüme gösterdiği, tabakaların hızlı oluşma şartlarına üç boyutlu kristal büyümesinin vuku bulduğu ve iki farklı yöndeki kristal büyüme sabitlerinin birbirinden farklı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A STUDY OF ELEKTROCRYSTALLİZATİON OF ON VİTREOUS CARBOM AND POLYVRYSTALLINE SİLVER ELEKTRODES İn this work the initial stage of electrocrystalligation of copper was studied from acidic CuSO4, bath, Potansiostatic method was used for deposition of copper onto vitreous carbon and poiycrystalline silrer electrodes, i=f(t) curres were obtained and analyzed by using mathematical model, The mathematical model based on the growth forms are right circular cones and that the nucleation continues infinitely, Suclsation rate and crystal growth rate constants were calculated by the analysis of i=f(t) curres obtained at Tarious conditions. The factors which affect how they affect electrocrystailisation of copper were investigated by use of rate constants the rate determining step in the aechaaisa of electrocrystailisation of copper particularly onto vitro-ous carbon electrode was found to be Cu2+e- ( Cu+ the analysis of i=f(t) curves showed that the formation of aonolaycrs of copper deposit followed by three disensional crystal growth at fast growing conditions and crystal growth rate constants in direc tion lateral and perpendicular was found to be different from each other.