Serbest vaskülarize fibula flep rekonstrüksiyonlu ve implant yerleştirilmiş alt çene kemiğinin darbe analizi
Impact analysis of mandible bone with free vascularized fibula flap reconstruction and implant was placed
  1. Tez No: 800964
  2. Yazar: AYŞE SEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Diş Hekimliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Dentistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Alt çenede çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen defektler alt çenenin kısmen çıkarılması sonucu oluşur. Bu defektler, kişileri hem işlevsel hem de estetik olarak olumsuz etkiler. Alt çene kemiğinin devamlılığını sağlamak ve konuşma, çiğneme, yutkunma gibi işlevleri yerine getirmek için serbest vaskülarize fibula flebi (SVFF) ile rekonstrüksiyon gerçekleştirilir. Daha sonra da dental tedavilerin de tamamlanması ile birlikte kişi normal yaşantısına sık sık kontroller altında devam eder. Normal yaşantısına devam eden rekonstrüksiyonlu alt çeneye sahip kişiler günlük yaşamda darbe gibi travmalara maruz kalabilir. Travma sonucunda da fibula flebin devamlılığında riske neden olabilir. Ayrıca travma geç komplikasyonların meydana gelmesini de tetikleyebilir. Bu çalışmada serbest fibula flebi ile rekonstrükte edilen alt çeneye, aparkat ve yandan (kroşe) olarak iki farklı yönde gelen darbenin etkisi sonlu elemanlar yöntemlerinden explicit dinamik analiz oluşturularak mekanik yönden karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, aparkat darbe etkisi kroşe darbeye göre alt çenede daha yüksek gerilme oluşturmuştur. Yan (kroşe) olarak gelen darbe aparkat darbeye göre SVFF'de daha yüksek gerilme meydana getirmiştir. SVFF'nin akma mukavemeti dikkate alındığında iki darbe simülasyonu sonucunda da SVFF'nin alt çeneye birleşme yerlerinden hasar görebileceği sonucuna varılmıştır. Fakat SVFF'ye gelen kroşe darbenin bu analiz sonuçlarına göre daha riskli bir travma etkisi yarattığı görülmektedir. Hastanın BT görüntüsünün kullanım protokolü Kocaeli Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından onaylandı (Araştırma Proje Numarası: KÜ GOKAEK 2019/133 ).
Özet (Çeviri)
Defects in the mandible for various reasons occur as a result of partial removal of the mandible. These defects effect people negatively both functionally and aesthetically. Reconstruction is performed with a free vascularized fibular flap (FVFF) to ensure the continuity of the mandible bone and to perform functions such as speaking, chewing and swallowing. Then, with the completion of dental treatments, the person continues his/her normal life under frequent controls. People with a reconstructed mandible who continue their normal life may be exposed to traumas such as blows in daily life. As a result of trauma, it may cause a risk in the continuity of the fibula flap. Trauma may also trigger the occurrence of late complications. In this study, the effects of the impact on the mandible reconstructed with a free fibular flap in two different directions as uppercut and hook (crochet) were compared mechanically by creating explicit dynamic analysis from finite element methods. As a result, the uppercut impact created a higher stress on the mandible than the hook (crochet) impact. The hook (crochet) impact created a higher stress in the FVFF than the uppercut impact. Considering the yield strength of FVFF, it was concluded that FVFF could be damaged at the union of the mandible as a result of both impact simulations. According to the results of this analysis, it is seen that the crochet blow to the FVFF creates a more risky trauma effect. The protocol for the use of the patient's CT image was approved by the Kocaeli University Non-Invasive Clinical Research Ethics Committee (Research Project Number: KÜ GOKAEK 2019/133).