Türkiye'nin refakatsiz sığınmacı çocuklara yönelik politikalarının insani güvenlik bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Turkey's policies for unaccompanied refugee children in the context of human security
  1. Tez No: 800987
  2. Yazar: ARİFE ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, Uluslararası İlişkiler disiplininde güvenlik kavramının kapsamı geleneksel güvenlik anlayışının zaman içerisinde insani güvenlik anlayışına evrilen süreçleri ele alınmıştır. 1990'lı yıllarda, devlet merkezli güvenlik anlayışı yerini insan ve toplum merkezli güvenlik anlayışına bırakmıştır. Güvenliği insanlar üzerinde korku yaratan her türlü durum ya da temel ihtiyaçlarının karşılanamaması olarak ele aldığımızda, özellikle 2011'den sonra ortaya çıkan iç savaş, çatışma, ekonomik yoksunluk ve göç hareketleri güvenlik çalışmalarını düzensiz ve zorunlu göç alanına odaklamıştır. Bu çalışmada insani güvenliğe yönelik uluslararası anlaşmalar ve ulusal mevzuat çerçevesinde çocukların eğitim, barınma, bakım, sağlık ve güvenli yaşama haklarının yerine getirilmesi ve insani güvenliğe yönelik imzalanan anlaşmalara taraf olan devletlerin refakatsiz sığınmacı çocuklara yönelik sorumluluklarını yerine getirip getirmemesi konusunda ülke olarak yapmış olduğu çalışmalar değerlendirilerek, son yıllarda Türkiye'nin düzensiz göçe maruz kalan ülke olması, bir insani güvenlik meselesi olarak kavramsallaştırılan göçün refakatsiz sığınmacı çocuklar üzerinde yarattığı güvenlik algısı, Türkiye'nin refakatsiz sığınmacı çocuklara yönelik bakış açısı ve izlediği politikalar ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the scope of the concept of security in the discipline of International Relations, the processes of the traditional security understanding that have evolved over time into the understanding of human security are discussed. In the 1990s, the state-centered security approach was replaced by a human and society-centered security approach. When we consider security as all kinds of situations that create fear on people or the inability to meet their basic needs, especially the civil war, conflict, economic deprivation, and migration movements that emerged after 2011 have focused security studies on the field of irregular and forced migration. In this study, the work done as a country on the fulfillment of children's rights to education, shelter, care, health, and safe living within the framework of international agreements on human security and national legislation and whether the states that are party to the agreements signed for human security fulfill their responsibilities towards unaccompanied children are evaluated. Turkey's being a country subject to irregular migration in recent years, the perception of security created by immigration conceptualized as a human security issue on unaccompanied children, Turkey's point of view towards unaccompanied children and the policies it follows will be discussed.