Kafkas Üniversitesi hastanesi sağlık çalışanlarının covıd-19 pandemisi hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Kafkas University Hospital HEALTH workers information, attitudes and behaviors about the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 800988
  2. Yazar: MUSTAFA SAİD AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda COVID-19 pandemisi sürecinde, hastanemiz sağlık çalışanlarının salgına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız hastanemiz 296 sağlık çalışanı ile online ortamda görüşülerek sosyodemografik veriler ile COVID-19 pandemisi hakkında oluşturulan anket sorularının cevaplandırılması ile oluşmuş bir kesitsel çalışmadır. Çalışmamıza 19-52 yaş arası toplam 296 katılımcı katılmış olup katılımcıların % 52,4'ü kadın; %47,6'sı erkek olup yaş ortalaması 30,18 ± 6,74 olarak saptanmıştı. Katılımcıların % 62,5'i bekar; %37,5'i evli idi ve %2,4'ü ilköğretim, %1,7'si ortaöğretim, %30,4'ü lise ve %65,5'i üniversite mezunu idi. geçirme katılımcıların %59,8'i COVİD-19 enfeksiyonu geçirmiş iken %40,2'si enfeksiyon geçirmemişti. Katılımcıların genel olarak bilgi düzeyi yeterli iken tedavi konusunda 'COVID-19 hastalığı tedavisi olan bir hastalıktır' sorusuna % 49,7 katılmış, % 25,7 katılmamış ve % 24,7 kararsız kalmıştır. 'COVID-19 aşısı oldum, olmayı düşünüyorum' sorusuna %77,1; 'Aşının güvenilir olduğunu düşünmüyorum' sorusuna toplamda %48,3; 'Aşının hastalığın ağır seyrini azalttığı ve hasta sayısını düşürdüğü kanaatindeyim' sorusuna %62,5 cevapları verilerek aşı olmak konusunda yeterli bilginin olmasına rağmen aşının güvenilirliği konusunda şüphelerin olduğunu düşündürmüştü. Sonuç olarak, pandemi konusunda bilgilendirmelerin devam ederek bilgi düzeyinin artırılması ve aşı konusunda endişelerin giderilebilmesi için mevcut verilerin anlaşılır bir şekilde anlatılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of our hospital healthcare professionals during the COVID-19 pandemic. Our study is a cross-sectional study consisting of face-to-face interviews with 296 healthcare professionals of our hospital and answering the sociodemographic data and questionnaire questions about the COVID-19 pandemic. A total of 296 participants between the ages of 19-52 participated in our study, and 52.4% of the participants were women; 47.6% were male and the mean age was 30.18 ± 6.74 years. 62.5% of the participants are single; 37.5% were married and 2.4% were primary school graduates, 1.7% secondary school graduates, 30.4% high school graduates and 65.5% university graduates. While 59.8% of the participants had COVID-19 infection, 40.2% were not infected. While the knowledge level of the participants was sufficient in general, 49.7% agreed, 25.7% disagreed, and 24.7% were undecided in the question of“COVID-19 disease is a disease with treatment”. 77.1% to the question“I have been vaccinated against COVID-19, I am thinking of getting one”; 48.3% in total to the question“I don't think the vaccine is reliable”; 62.5% were answered to the question of“I think the vaccine reduces the severe course of the disease and reduces the number of patients”, suggesting that there are doubts about the safety of the vaccine, although there is sufficient information about being vaccinated. As a result, we think that the current data should be explained in an understandable way in order to increase the level of knowledge by continuing the information about the pandemic and to alleviate the concerns about the vaccine.