Osmanlı'da fabrikaya dayalı sanayileşme politikalarının Feshane-i Amire üzerinden incelenmesi
Examination of factory-based industrialization policies in the Ottoman Empire through Feshane-i Amire
  1. Tez No: 800992
  2. Yazar: KÜBRA DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Feshane-i Amire farklı yönleriyle kısa dönemli kesitler halinde ele alınan bir sanayi kuruluşu olmuştur. Fabrikanın kuruluşundan yirminci yüzyıl başlarına kadar uyguladığı hammadde, üretim, teknoloji, enerji, pazar ve yan sanayi politikalarını inceleyen bu çalışma bütüncül bir katkı sağlamayı amaçlamıştır. Çalışmanın hedefi, fabrikanın hangi tamamlayıcı kurum ve politikalarla desteklendiğini ortaya koymaktır. Bunun için temel kaynaklar Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivinden elde edilmiş ve analize tabi tutulmuştur. Çalışmada öncelikli olarak Feshane-i Amire'nin ana sanayi olarak uyguladığı üretim, fiyat ve pazar politikaları incelenmiştir. Feshane Fabrikası hammadde temininde de kendisine bağlı tamamlayıcı bir kurum olan Ağnam-ı Şahane Müdürlüğü üzerinden uzun bir dönem faaliyetlerini sürdürmüştür. Çalışmada, bu müdürlüğün faaliyetlerine de detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Son olarak, fabrikanın yan sanayi politikaları ele alınmış ve yan sanayide kurumsallaşmaya gittiği tespit edilmiştir. Ana sanayiye bağlı bir yan sanayi olan Çuka Fabrikası'nın faaliyetleri ayrı bir şekilde incelenmiş ve ana sanayi ile ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feshane-i Amire has become an industrial establisment, which is handled in short-term sections with different aspects. This study, which examines the raw material production, technology, marketing and sub-industry policies implemented by the factory from its establisment to the beginning of the twentieth century aimed to make a holistic contribution. The aim of the study, is to reveal which complementary institutions and policies support the factory. For this, the main sources were obtained from the Presidency Ottoman Archive and analyzed. In the study, firstly,the production, price and market policies implemented by Feshane-i Amire as the main industry were examined. Feshane Factory continued its activities for a long period of time through the magnificent directorate of Ağnâm-ı Şahâne, a complementary institutions affiliated to it, in the supply of raw materials. In the study, the activities of Ağnâm-ı Şahâne directorate are also given in detail. Finally, the sub-industry policies of the factory were discussed and it was determined that the sub-industry was institutionalized. The activities of the Çuka Factory, which is a sub-industry enterprise connected to the main industry, were examined separately and its relations with the main industry were tried to be revealed.